Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - vše
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Caterpillar čelí žalobě kvůli smrti pro-palestinské aktivistky

18. 3. 2005 - RAFAH [Part]

Příbuzní americké aktivistky, která byla zabita, když buldozer americké armády demoloval palestinský dům v pásmu Gaza, žaluje společnost Caterpillar, která stroj vyrobila. Rachel Corrie přišla o život během demonstrace proti demolici v uprchlickém táboru Rafah v březnu 2003. Právní kroky žalobců jsou postaveny na tvrzení, že firma porušila mezinárodní právo, když prodávala speciální obrněné buldozery Izraeli, zatímco věděla, že stroje budou ohrožovat lidské životy.

Mluvčí Caterpillaru uvedla, že firma se k věci nehodlá vyjadřovat. Rodiny Corrieových rovněž žaluje izraelský stát, ministra obrany a izraelskou armádu.

Brutální smrt

V prohlášení vydaném americkým Centrem pro ústavní práva Rachelina matka Cindy uvedla: „S tím, jak se blíží dvouleté výročí zabití Rachel, moje rodina a já stále usilujeme o spravedlnost.“

"K brutální smrti mé dcery nemělo nikdy dojít. Věříme, že Caterpillar a izraelská armáda musí být za svou roli hnány k zodpovědnosti.“

Rachel Corrie byla členkou International Solidarity Movement, organizace, která bojuje proti Izraeli za použití nenásilných prostředků.

Podle šetření izraelské armády byla smrt dívky nešťastnou náhodou, k níž došlo, když aktivistka narušovala vojenskou operaci. Činitelé sdělili, že řidič buldozeru ji nemohl vidět – což je tvrzení, které aktivisté zpochybňují.

Caterpillar čelil kritice ze strany lidskoprávních skupin, stejně jako ze strany činitelů OSN, již předtím. Lidskoprávní představitel Spojených národů Jean Ziegler vyjádřil v dopise výkonnému řediteli společnosti v roce 2004, že je prodejem buldozerů Izraeli „hluboce znepokojen“.

Celkem izraelští vojáci zdemolovali, podle izraelské lidskoprávní skupiny B´Tselem, od září 2000 na 4 tisíce palestinských domů.

Caterpillar v prohlášení na svých webových stránkách uvádí, že „sdílí světovou starost ohledně nepokoje na Středním východě a jistě soucítí se všemi, kteří jsou politickým sporem dotčeni“. Zdůraznil však, že nemá legální právo ani prostředky, aby dohlížel na individuální použití své techniky. Loni Caterpillar vydělal 2 miliardy dolarů.


DISKUSE - KOMENTÁŘE:

21. 3. 2005
Honza
21. 3. 2005
23. 3. 2005

Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!

Informační partneři oblasti Lidská práva

Infoservis společnosti Člověk v tísni
Infoservis
MOST PRO LIDSKÁ PRÁVA
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz