Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - internet
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

WWF: Rostoucí dovoz dřeva do Číny může ohrozit světové lesy

14. 3. 2005 - HONG KONG [EkoList]

Kvůli stoupající poptávce po dřevu v Číně, začíná tato země vévodit světovému trhu s touto surovinou. Zpráva Světového fondu na ochranu přírody (WWF) varuje, že pokud Čína nezmění svou stávající politiku, tento trend bude mít zničující dopady na některé ojedinělé lesy naší planety.

Podle zprávy, nazvané "Čína - trh se dřevem, obchod a životní prostředí", více než polovina dřeva dovezeného do Číny pochází ze zemí jako Rusko, Malajsie a Indonésie, které samy bojují s problémy nadměrné těžby, proměnou původních lesů a ilegálním kácením. Čína je jedním z největších odbytišť pro dřevo, které bylo nelegálně pokáceno a prodáno, tvrdí WWF ve zprávě.

Zpráva poukazuje na fakt, že ačkoliv průměrný čínský občan užívá 17krát méně dřeva než občan v USA, dovoz dřeva do Číny v posledních deseti letech dramaticky stoupl a bude stoupat nadále, ať už kvůli početné čínské populaci či rychlému ekonomickému růstu.

Podle WWF opatření čínské vlády na ochranu lesů - včetně zákazu těžby dřeva po ničivých záplavách na řece Jang-ce roce 1998 - skutečně měla za následek významný pokles domácí produkce dřeva. Lesy zde poskytnou v roce 2010 méně než polovinu z předpokládané celkové poptávky po dřevu pro průmysl, což bude znamenat větší tlak na lesy v blízkých zemích, které dřevo vyváží.

"Čínské snahy v oblasti obnovy lesů a trvale udržitelného lesního hospodářství - to je dobrý začátek v ochraně ohrožených lesů," říká Claude Martin, generální ředitel WWF. "Ale zákaz kácení v Číně by neměl vést ke ztrátě lesů v jiných částech světa. Abychom zajistili, že dodavatelské řetězce vedoucí do nebo přes Čínu začínají v dobře spravovaných lesích, je nutné rázné jednání."

WWF se domnívá, že místo poptávky po dřevě z oblastí, kde je špatné lesní hospodářství, by měla Čína rozvinout trvale ekologicky udržitelnou produkci dřeva ve své vlastní zemi. Alespoň v některých oblastech, kde je nyní kácení úplně zakázáno. Zpráva také navrhuje přijmout podněty, které by zvýšily efektivitu výroby dřeva a snížily množství dřevního odpadu.

Světový fond apeluje na vlády i komerční sféru, aby přijaly soubor opatření pro podporu dovozu a prodeje dřeva z dobře spravovaných lesů. Co si pod tím představit? Například politiku odpovědného zásobování státních institucí, využití systému sledování dřeva od zdroje až po konečné využití a lesní certifikáty, či posílení vládních nařízení, aby se zamezilo dovozu výrobků obsahujícím ilegálně těžené dřevo. To zahrnuje i mezinárodní spolupráci v postihování ilegálního obchodu s lesními produkty.

"Čína brzy povede světový trh se dřevem a my doufáme, že to také povede ke snahám chránit světové lesy," říká Žu Chunkvan, ředitel čínského lesního programu ve WWF.

Zprávu WWF zveřejnil 8. března 2005 v Hong Kongu při setkání na téma ilegální těžby dřeva, organizovaném takzvaným Dialogem o lesích, fórem obchodních asociací, hlavních korporací a vládních představitelů (mj. Světové banky).

Při této příležitosti také byla představena tzv. Čínská síť pro les a obchod, součást světové snahy WWF usnadnit spojení mezi společnostmi, které se zavázaly k zodpovědnému lesnictví a prodeji lesních produktů.


Iva Nachtmannová

DISKUSE - KOMENTÁŘE:

29. 4. 2009
pozdravklokan

Tipy Econnectu pro oblast ŽP:

EkoLink: Katalog odkazů o životním prostředí (součást katalogu Kormidlo.cz)
Zelená seznamka s ekologickými organizacemi na
KOMU? KAM? PROČ?: Adresář NNO působících v oblasti životního prostředí
Zelený kruh: Servisní organizace pro NNO působící v ŽP a jejich Platformu.
Ekolist - deník o životním prostředí
EnviWeb - Server o životním prostředí
EcoMonitor: Databáze článků o ŽP
Hra o Zemi: Chcete něco udělat pro ŽP a nevíte jak? Víte, jaká je vaše Ekologická stopa?

Informační partner oblasti Životní prostředí

Ekolist
Deník o životním prostředí

Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz