Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - lidská práva
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Guardian: Podle zpráv WikiLeaks považuje dalajlama za zásadnější problém pro Tibet stav životního prostředí než politickou situaci

22. 12. 2010 - PRAHA [EcoMonitor]

Buddhistický vůdce dalajlama řekl podle informací Wikileaks americkému velvyslanci v Indii, že by se mezinárodní scéna měla zaměřit na změny klimatu v Tibetu spíš než tamní politiku, neboť problémy životního prostředí jsou stále naléhavější, píše Guardian.

Dalajlama řekl loni Timothymu Roemerovi, americkému velvyslanci v Indii, že „politický program by měl být na pět až deset let odsunut do pozadí a mezinárodní společenství by mělo svůj zájem směřovat na změnu klimatu na Tibetské náhorní plošině“, uvádí zdroje.

„Tání ledovců, odlesňování a stále častější znečišťování vody z těžebních projektů jsou problémy, které nepočkají, zatímco Tibeťané mohou počkat pět až deset let na politické řešení,“ řekl podle záznamů dalajlama. Je to poprvé, co významný buddhistický představitel veřejně navrhl, aby politické otázky ustoupily jiným problémům, komentuje Guardian.

Podle dokumentů zveřejněných Wikileaks dalajlama kritizoval čínskou energetickou politiku, zejména stavby přehrad v Tibetu, které si vyžádaly vysídlení tisíce lidí a zatopení chrámů a klášterů. Doporučil prý, aby čínské úřady kompenzovaly Tibeťanům narušení jejich kočovného života odborným vzděláváním, například v oblasti tkaní, a řekl, že v nebezpečí tání jsou „tři póly“ – severní pól, jižní pól a „ledovce na pólu Tibet“.

Wikileaks také odhalily zoufalé výzvy dalajlamy o zásah USA během nepokojů v Tibetu během jara 2008, píše Guardian. „Tibet je umírající národ. Potřebujeme americkou pomoc,“ uvádí diplomatická zpráva slova dalajlamy.

Další informace v článku „WikiLeaks cables: Dalai Lama called for focus on climate, not politics, in Tibet“ ze 16. prosince 2010.


Zdeňka Vítková

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!

Informační partneři oblasti Lidská práva

Infoservis společnosti Člověk v tísni
Infoservis
MOST PRO LIDSKÁ PRÁVA
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz