Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - vše
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Veronica otevřela v Brně ekologický antikvariát

8. 11. 2010 - PRAHA [Econnect]

Dnes je první otvírací den Ekologického antikvariátu Zelený sysel. Jde o první antikvariát v České republice specializující se na enviromentální, ekologickou, přírodovědnou, zkrátka zelenou literaturu. Ekologický antikvariát Zelený sysel je společnou aktivitou Ekologického institutu Veronica a Nadace Veronica realizovaný jako součást Ekologické poradny Veronica sídlící v Domě ochránců přírody na Panské 9 v Brně.

Ekoantikvariát funguje na principu dárcovství. Byl inspirován dobročinným Obchodem Nadace Veronica, do něhož dárci mj. nosí i zajímavé knihy. „Ten, kdo přinese a daruje zelenou knihu, získá pětiprocentní slevu na jeden z produktů distribuce obchůdku Veronica. Může si tak se slevou koupit třeba hostětínský biomošt, fair tradovou čokoládu nebo třeba novou knihu. Naopak ten, kdo si v antikvariátu knihu vybere, přispěje tak svým nákupem na podporu ekologického poradenství v Brně a projekty na ochranu přírody a krajiny,“ popisuje princip fungování antikvariátu jeho koordinátorka, ekologická poradkyně Vendula Tomková.

Tematické zaměření vybíraných knih je specifické, ale i tak značně široké: od ekologicky šetrného spotřebitelství a ekologického zpracování odpadů, přírodního zahradničení, permakulturu, biozemědělství, přírodě blízké hospodaření v lesích, přírodní stavitelství nebo přírodě blízkou techniku, přes přírodní vědy, systémovou ekologii až po enviromentální filozofii, psychologii, ekonomii, právo, ale také knihy pro děti a časopisy s přírodní tematikou.

Proč zrovna Zelený sysel? Sysel obecný (Spermophilus citellus) je jediným evropským zástupcem svého rodu. Jako kriticky ohrožený druh a je celoevropsky chráněn. „Na území Brna se nachází hned dvě lokality, kde lze sysly pozorovat a probíhá tu i záchranný program na jejich navrácení zpět do přírody,“ říká Olga Krejčířová z Ekologického institutu Veronica, kde na konec listopadu chystají k Zelenému syslovi besedu pro veřejnost o životě sysla a jeho ochraně.

Slavnostní otevření ekoantikvariátu proběhne v pátek 12. listopadu v 18:00 hod., v prostorách Ekologické poradny Veronica. Bude spojeno s vernisáží výstavy perokreseb MUDr. Vladimíra Lepše nazvané „Krása starých stromů“. „Zeleného sysla jsme si částečně nadělili jako dárek k devatenáctým narozeninám, které v listopadu ekoporadna Veronica slaví,“ dodává Vendula Tomková.

Otevírací doba eko-antikvariátu je stejná jako otevírací doba ekologické poradny Veronica, tedy od pondělí do čtvrtka od devíti rána do šesti večera a v pátek od devíti do dvou. Rok 2010 byl vyhlášen OSN jako Mezinárodní rok biodiverzity. I proto tedy Zelený sysel s mottem: Nesyslete knížky doma podělte se o ně s ostatními!


-red-

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Související odkazy

O Autorech

-red-

(Článek je redakčně upravenou tiskovou zprávou některé z nevládních organizací. Jméno organizace uvádíme v záhlaví zprávy.)

KORMIDLO - katalog odkazů občanské společnosti

www.kormidlo.cz * Lidská práva * Sociální rozvoj a pomoc * Životní prostředí * Globalizace a udržitelný rozvoj * Kultura * Lidé a společnost * Neziskový sektor
www.kormidlo.cz

Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz