Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - lidská práva
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Zneužívání drog v Africe je alarmující

2. 3. 2005 - PRAHA [Econnect / Informační centrum OSN]

Afrika je hlavním zdrojem kanabis, se kterým se obchoduje na evropských trzích. Zároveň existují důkazy o tom, že některé z probíhajících konfliktů na africkém kontinentu jsou částečně financovány z drogových obchodů. Vyplývá to z dnes zveřejněné výroční zprávy Mezinárodního výboru pro kontrolu drog (INCB). Výbor vyzývá mezinárodní společenství, aby africkým státům poskytlo v boji proti zneužívání drog a proti nezákonnému obchodování s nimi svou pomoc.

Výbor zároveň naléhá na vlády afrických států, aby drogovému problému věnovaly větší pozornost. Zpráva ale současně upozorňuje také na fakt, že v Africe je nedostatek některých základních léků k medicínským účelům. Ve více než třiceti zemích je konzumace narkotických drog téměř nulová a celkově je spotřeba těchto drog v Africe pouhým zlomkem spotřeby v USA a Západní Evropě.

Letošní výroční zpráva INCB se obecně zaměřuje na problematiku integrace strategií, které mají snížit nabídku a poptávku po drogách. Výbor ve své zprávě argumentuje, že současné přístupy, které kladou důraz na vyváženost kroků na snižování nabídky i poptávky po drogách, jsou sice poměrně úspěšné, provádějí-li se však izolovaně, přinášejí jen omezené výsledky.

"Ke splnění cílů, které byly přijaty na zvláštním zasedání Valného shromáždění OSN o problematice drog v roce 1998, musejí vlády všech států zajistit integraci strategií na snížení nabídky i poptávky po drogách, a to na technické i politické úrovni," uvádí ve zprávě šéf INCB Hamid Ghodse. Na zvláštním zasedání VS o drogách se státy zavázaly, že dosáhnou do roku 2008 významného snížení výroby, distribuce a užívání nezákonných drog.

Mezinárodní výbor pro kontrolu drog (INCB) je nezávislým a kvazisoudním kontrolním orgánem, jehož úkolem je dohlížet na dodržování úmluv Spojených národů o problematice drog. Výbor byl založen v roce 1968 na základě Jednotné úmluvy o omamných látkách z roku 1961. INCB předcházela řada podobných orgánů zakládaných již od doby Společnosti národů. Výbor je nezávislý na vládách i na Organizaci spojených národů.


-red-

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Související odkazy

Související články

O Autorech

-red-

(Článek je redakčně upravenou tiskovou zprávou některé z nevládních organizací. Jméno organizace uvádíme v záhlaví zprávy.)

Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz