Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - lidská práva
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Naučná stezka Vodní svět ukazuje život v lesních rybníčcích

4. 10. 2010 - PRAHA [Econnect]

Jedinečný život lesních rybníčků Na Kolmu přibližuje od začátku října návštěvníkům Českého lesa nová naučná stezka Vodní svět. Okružní stezka, dlouhá necelé 2 km, seznamuje zájemce prostřednictvím informačních tabulí a několika pozorovatelen s bobrem a dalšími zajímavými obyvateli tohoto "ztraceného" místa.

Opuštěné rybníky, které založil pro chov pstruhů ve 20. letech 20. století poslední majitel panství Lesná, osídlil v roce 2005 náš největší hlodavec, kriticky ohrožený bobr evropský. Do Českého lesa se bobři vrátili v 90. letech minulého století. Dnes tu žije asi 44 rodin, což odpovídá přibližně 220 jedincům.

Že jsou rybníky Na Kolmu ideálním místem pro pozorování tohoto zajímavého živočicha, si všimli lidé z Českého svazu ochránců přírody (ČSOP) a iniciovali vznik pozorovatelny, která je součástí nové naučné stezky. Protože ke slavnostnímu otevření naučné stezky a zpřístupnění lokality veřejnosti došlo tuto říjnovou neděli, měli již první trpěliví návštěvníci příležitost bobra spatřit. O tom, že se tu bobr zabydlel, svědčí i jeho pobytové znaky, jako převážně pokácené stromy, okusy nebo skluzy po celé trase stezky.

Bobr ale není jediný atraktivní živočich, který Na Kolmu žije. Rybníky obývají různé druhy obojživelníků, jako například čolek obecný nebo čolek horský. Významná je tu také populace zelených skokanů. I tyto zástupce obojživelníků mohou návštěvníci pozorovat ze speciální plošiny na jednom z rybníčků.

Na stezce nechybí interaktivní prvky pro malé návštěvníky a tabule, na kterých se zájemci dozví spoustu zajímavých informací nejen o této nádherné lokalitě, ale i o jejích obyvatelích. Naučnou stezku Vodní svět zrealizovala ZO ČSOP Sylva Lunae ve spolupráci s NET4GAS, s.r.o., generálním partnerem ČSOP, v rámci projektu „NET4GAS. Blíž přírodě“ a díky „Programu 2000“ Lesů ČR, s.p. Na přípravě stezky se podílela Správa CHKO Český les a lesní správa Přimda.


-red-

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Související odkazy

O Autorech

-red-

(Článek je redakčně upravenou tiskovou zprávou některé z nevládních organizací. Jméno organizace uvádíme v záhlaví zprávy.)

Občanská společnost v EU - návod k použití

http://obcan.ecn.cz/eu
Občanská společnost
Praktické informace jak využít občanská práva v Evropské unii Právo vědět - Účast na rozhodování - Rovné příležitosti

Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz