Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - lidská práva
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Růže, tulipány, lilie – milý dárek nebo nelítostný business?

20. 7. 2010 - PRAHA [Econnect/Ekumenická akademie]

Ve čtvrtek dne 15. 7. 2010 od 18 hodin bude v budově Národního zemědělského muzea Praha slavnostně zahájena výstava s názvem Co skrývá něžná krása květin: podmínky pěstování řezaných květin ve 21. století. Výstava odpoví návštěvníkům na otázky, odkud pochází krásné, všemi barvami hýřící květiny, které si pro radost kupujeme na ulici v květinových stáncích, a za jakých podmínek jsou květiny v současném globalizovaném světě pěstovány.

Výstavní panely také představí cesty, jak je možné uvědomělým spotřebitelským chováním květinový business aktivně ovlivňovat. Akce je součástí evropského projektu „Fair Flowers - květiny pro lidská práva“ , který pro českou veřejnost připravila nezisková organizace Ekumenická akademie Praha.
Naprostá většina řezaných květin na evropském trhu, Českou republiku nevyjímaje, byla vypěstována v zemích jako je Keňa, Ekvádor, Kolumbie, Zimbabwe a Tanzanie, i když se květiny do Evropy obvykle dovážejí přes holandské květinové burzy.

Pracovní podmínky v zemích původu jsou obvykle velmi špatné. V produkci květin pracují převážně ženy, které dostávají nedostatečné mzdy, málokdy mají pevné pracovní smlouvy a jsou vystavovány zdravotním rizikům díky nebezpečným chemikáliím používaným na ochranu květin. „Výstava dokumentuje nejen porušování lidských a pracovních práv při produkci řezaných květin, ale také upozorňuje na závažné poškozování životního prostředí. Na druhé straně pěstování květin na export poskytuje rozvojovým zemím důležité příjmy a desetitisícům lidí dává práci a možnost obživy,“ říká Jiří Silný, ředitel Ekumenické akademie Praha.

Existují však alternativy. Výstava také seznamuje s metodami pěstování řezaných květin, které zaručují slušné pracovní podmínky pro dělnice a dělníky a zároveň dbají na ochranu životního prostředí. V západní Evropě jsou už běžně k dostání certifikované květiny se značkou Flower Label Program (FLP) nebo se známkou Fairtrade, která je známá i v České republice díky potravinářským a jiným produktům. Na český trh si certifikované květiny bohužel teprve hledají cestu. Informovaní a zainteresovaní zákazníci, kteří budou vyžadovat květiny vypěstované v důstojných podmínkách, mohou přispět k důležité a potřebné změně.

Součástí zahájení výstavy bude také fair trade občerstvení a promítání holandského dokumentárního filmu „The Blooming Business“ (Kvetoucí obchod), který přináší svědectví o nekontrolovaném rozvoji květinových farem v Keni. Výstavu budou začátkem školního roku doprovázet aktivity a semináře pro veřejnost i studenty, které dále podrobněji představí problematiku pěstování řezaných květin a koncept fair trade.

Občanské sdružení Ekumenická akademie Praha (EAP) je nevládní nezisková organizace, která se zaměřuje na otázky kultury, politiky, vztahů církve a společnosti, sociální spravedlnosti a udržitelného rozvoje. Záměrem akademie je vytvářet fórum pro otevřenou diskusi o těchto otázkách a to v široké spolupráci s partnerskými institucemi doma i v zahraničí. Důležitou součást jejích aktivit tvoří působení na veřejnost pomocí kampaní, prací s médii i lobování. EAP začala pracovat v roce 1995, od roku 2004 začala organizace obchodovat s fair trade zbožím a aktivně se věnuje propagaci a osvětě konceptu spravedlivého obchodu.


-red-

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Související články

O Autorech

-red-

(Článek je redakčně upravenou tiskovou zprávou některé z nevládních organizací. Jméno organizace uvádíme v záhlaví zprávy.)

KORMIDLO - katalog odkazů občanské společnosti

www.kormidlo.cz * Lidská práva * Sociální rozvoj a pomoc * Životní prostředí * Globalizace a udržitelný rozvoj * Kultura * Lidé a společnost * Neziskový sektor
www.kormidlo.cz

Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz