Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - sociální oblast
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Chystané drátování jižních Čech a Vysočiny kvůli Temelínu? Každý se může vyjádřit!

31. 5. 2010 - PRAHA [Econnect]

Veřejnost, ale i dotčené samosprávy se nyní mohou v rámci hodnocení vlivů na životní prostředí vyjádřit k plánům provozovatele české elektroenergetické přenosové soustavy ČEPS a.s. na nové drátování krajiny. V souvislosti s projektem dalších jaderných reaktorů v Temelíně má vzniknout nové, 120 km dlouhé dvojité vedení elektrického napětí 400 kV mezi rozvodnami Kočín u Temelína a Mírovka nedaleko Havlíčkova Brodu. Dráty na 41-45 metrů vysokých stožárech se přiblíží nebo přímo protnou katastry 93 měst a obcí jižních Čech a Českomoravské vysočiny. Investice má stát minimálně 12 miliard Kč. V případě, že by ČEZ prosadil pro Temelín reaktory 2x1700 MW, stavěly by se další stožáry s vedením směrem na západočeské Přeštice a muselo by být zdvojeno dnešní přenosové vedení mezi Havlíčkovým Brodem a Tišnovem.

Nyní je předložena dokumentace hodnocení vlivů na životní prostředí, kterou může každý zájemce připomínkovat a posléze se zúčastnit i veřejného projednání organizované Ministerstvem životního prostředí. Dokumentace například konstatuje neúnosný dopad na krajinný ráz na řadě míst, kudy bude vedení procházet. Občanská sdružení Calla a Jihočeské matky připraví k záměru vlastní připomínky.

V Senátu je v této době projednáván návrhu zákona senátora Jiřího Nedomy a dalších, kterým se mění zákon č. 416/2009 Sb., o urychlení výstavby dopravní infrastruktury. Návrh k dopravním stavbám zařazuje i energetickou a vodohospodářskou infrastrukturu. Pokud bude schválen, ocitnou se majitelé dotčených pozemků a budoucí sousedé chystaných stožárů, v ještě větší nevýhodě vůči státním firmě ČEPS, než dnes. Usnadněno bude jak povolování vedení takovýchto vysokého napětí, tak vyvlastnění pozemků pro ně.

Edvard Sequens ze sdružení Calla řekl: „Česká republika má i jiné možnosti k řešení svých energetických potřeb, než je stavba nových reaktorů. S budováním menších decentralizovaných zdrojů vyplývá potřeba rozvíjet pružné a bezpečné přenosové a distribuční sítě – tzv. inteligentní sítě. Právě sem by měly směřovat miliardy, které mají být utraceny za vyvedení nadměrného elektrického výkonu z Temelína.“

„Na potřebnost modernizace energetiky poukazuje i návrh Státní energetické koncepce, který zpracovalo Ministerstvo průmyslu a obchodu. Výstavba nových reaktorů a elektrického vedení Kočín - Mírovka však spolykají finanční prostředky, které budou potom chybět na modernizaci energetiky v České republice.“ říká Monika Machová Wittingerová z Jihočeských matek.


-red-

DISKUSE - KOMENTÁŘE:

9. 6. 2010

Související odkazy

O Autorech

-red-

(Článek je redakčně upravenou tiskovou zprávou některé z nevládních organizací. Jméno organizace uvádíme v záhlaví zprávy.)

Občanská společnost - návod k použití

Portál Občanská společnost - 
návod k použití Praktické návody, jak uplatňovat svá občanská práva. http://obcan.ecn.cz

- Právo vědět - Účast na rozhodování - Rovné příležitosti - Občan v EU -

Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz