Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - vše
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > 
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Guardian: Ochránci přírody doporučují bojkotovat tresky

14. 2. 2005
Hanka Hermová [Ecomonitor] -


Spotřebitelům se doporučuje, aby ve snaze donutit supermarkety využívat obnovitelné zdroje bojkotovali tresku, tuňáka a ostatní ryby z lovišť vyčerpaných anebo takových, kde výlov probíhá způsobem poškozujícím mořský ekosystém, napsal deník Guardian.

Článek v Guardianu vychází z doporučení, která vydala organizace Marine Conservation Society (MCS). MCS navrhla dělit ryby do tří kategorií: první a druhá kategorie jsou ryby akceptovatelné, třetí kategorii ryb by se měl spotřebitel vyhnout.

Podle MCS je však problém v tom, že některé oblíbené druhy ryb, například treska, pocházejí z mnoha různých lovišť, takže některé jsou akceptovatelné a jiné nikoliv. Treska ulovená v Pacifiku je akceptovatelná, zatímco většina lovišť v Atlantiku je ohrožena nadměrným rybolovem. Spotřebitel by, pokud chce napomoci, měl vyžadovat podrobné označování produktů a měl by se v obchodě ptát, kde byly ryby vyloveny. Stávající způsob značení totiž umožňuje obchodům, aby se nestaraly o to, odkud ryby pocházejí.

Dawn Bacheová, pracovnice organizace MCS, podle Guardianu řekla: „Pokud se budou spotřebitelé trvale při koupi rozhodovat podle toho, odkud ryby pocházejí a jakým způsobem byly uloveny, rybáři a trh s rybami to budou muset vzít na vědomí. Přimějeme tak i vládu k tomu, aby trh s rybami regulovala.“

Do kategorie „nejvyšší akceptovatelnost“ organizace MCS zařadila ryby z čeledi havýšovitých. Do kategorie „druhá nejvyšší akceptovatelnost“ náleží například plotice, sleď a makrela. Mezi rybami, které by spotřebitelé měli bojkotovat, je většina druhů tuňáků a všechny druhy mečounů, treska, kambala a platýz.

Podle článku Paula Browna v deníku Guardian ze dne 9. 3. 2005

Hanka Hermová

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


-
Informační partner oblasti Životní prostředí
Ekolist
Deník o životním prostředí
Související odkazy
  • Marine Conservation Society
  • -

    Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
    Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
    Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz