Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - sociální oblast
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Vládní zpráva varuje, že recyklace klesla

25. 1. 2010 - PRAHA [Econnect]

Recyklace komunálního odpadu zůstává velmi nízká a v roce 2008 dokonce mírně klesla. Přiznává to zpráva, kterou dnes na stůl dostali ministři.

Zpráva o plnění vládního desetiletého plánu nakládání s odpady, kterou dnes kabinet projednává, varuje, že drtivá většina komunálního odpadu se nadále skládkuje nebo pálí. Míra recyklace, která několik let stoupala na 21 %, dokonce poklesla na 18 %.

V roce 2003 přitom ministři plánovali, že Česká republika bude v roce 2010 recyklovat polovinu komunálních odpadů, tedy stejně jako Německo.

Zvláště špatná je situace u zelených odpadků z kuchyní a zahrad [3]. Množství, které končí na skládkách, od roku 2003 stále stoupá. V letech 2003–2008 přibylo o 40 procent a činí už 169 kilogramů na osobu a rok. Česká republika přitom v dohodě s EU slíbila, že skládkování zelených odpadků naopak sníží na 112 kg/osobu v roce 2010 a na 52 kg/osobu na konci dalšího desetiletí.

Třídit kuchyňské a zahradní odpady mohou domácnosti pouze v několika málo obcích. Popelnice mířící na skládky tak obsahují převážně snadno recyklovatelné a kompostovatelné suroviny.

Česká republika recykluje mnohem méně než sousední Německo či Rakousko, protože popelnice u nás sice stojí před každým domem, ale k barevným kontejnerům na tříděný odpad to průměrná domácnost má přes 100 metrů daleko. Hnutí DUHA prosazuje nový zákon o odpadech, který třídění odpadu usnadní a posílí recyklaci.

Ivo Kropáček z Hnutí DUHA řekl: „Recyklace zamrzla na velmi nízkých číslech a skládkování zelených odpadů dokonce rok po roku roste. Třídit odpad musí být nejen správné, ale také snadné – stejně snadné jako jej sypat do popelnice. Stejný recept použila úspěšná evropská a dokonce i některá česká města. Zatímco popelnice stojí před každým domem, k barevným kontejnerům na tříděný odpad to dnes často máme stovky metrů daleko. Vláda by měla urychleně přijít s novým zákonem o odpadech, který cíleně pomůže recyklaci a usnadní třídění odpadků.“


-red-

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Související odkazy

O Autorech

-red-

(Článek je redakčně upravenou tiskovou zprávou některé z nevládních organizací. Jméno organizace uvádíme v záhlaví zprávy.)

Informační partner oblasti Životní prostředí

Ekolist
Deník o životním prostředí

Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz