Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - vše
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Ode dneška mohou lidé v Česku měnit politiku, politické strany to vítají

22. 9. 2009 - PRAHA [Econnect/Změň politiku]

Od dneška mohou lidé v České republice zasahovat do politického dění a ovlivňovat je. Portál Změňpolitiku.cz jim umožní kdykoliv – třeba s ranní kávou v ruce – komentovat a hodnotit aktuální činy politiků, vyjadřovat připomínky k chystaným zákonům, určovat témata, která je zrovna nejvíce pálí a navrhovat konkrétní řešení. Politikům se zase nabízí možnost oslovovat voliče, pro které se stranické mítinky a pasivní čtení informací v médiích stávají čím dál méně přijatelnou formou komunikace.

“Lidé tak mohou mít vliv na složení kandidátek nebo na prosazení některých legislativních změn, mohou klást politikům otázky a dožadovat se odpovědí a také navrhovat originálnější řešení. Čtenou a respektovanou osobností se tak může stát každý, kdo přijde se zajímavými názory, které ostatní ocení. Politici díky www.zmenpolitiku.cz získají zpětnou vazbu a prostor vysvětlit voličům některé své činy nebo třeba i nepopulární rozhodnutí,” vysvětluje smysl portálu jeho ředitel Marek Jehlička.

Portál slouží k posílení přímé demokracie a nastavuje nový komunikační standard mezi politiky a občany. Na potřebě takové komunikačního standardu se shodují i politici, kteří v jiných oblastech jen těžko hledají společnou řeč. Předseda ČSSD Jiří Paroubek řekl, že „tento projekt otevírá další cestu pro komunikaci mezi voliči a politiky. Proto jsem se rozhodl nápad podpořit, a být mezi prvními, kteří budou své názory konfrontovat přímo s občany.“

V podobném duchu se vyjádřil i předseda ODS Mirek Topolánek: "Smyslem politiky je řešit problémy. Ne je vyvolávat. V tomto smyslu česká politická scéna v poslední době selhává. Absurdní divadlo kolem zrušení voleb nepochybně jen prohlubuje nedůvěru lidí k politikům. Pokud se má politika změnit, znamená to upřednostnit řešení problémů nad osobní či stranické zájmy. Vítám také každou iniciativu, která může přispět k tomu, aby se všichni politici neházeli do jednoho pytle, ale rozlišovalo se mezi těmi, kteří přicházejí s řešením problémů, a těmi, kteří jen boří. Bez prostoru pro otevřené informování a diskusi to není možné," uvedl Topolánek.

Rovněž předseda další parlamentní strany (Strany zelených), Ondřej Liška, se domnívá, že klima v české politice nelze změnit bez toho, aniž by se do diskuse o důležitých tématech a do politického dění zapojilo co nejvíce lidí. (Celá citace O. Lišky je v příloze).

Zájem komunikovat s veřejností prostřednictvím portálu Změňpolitiku.cz již deklarovali představitelé České pirátské strany, ČSSD, strany Moravané, ODS, Strany důstojného života, Strany svobodných občanů, Strany zelených a TOP 09 (1). Předsedové a lídři kandidátek některých politických stran si již během zkušebního provozu aktivovali na portálu své profily a začali zveřejňovat své názory.

Na portál Změňpolitiku.cz se dosud registrovalo přes 1000 uživatelů. Během zkušebního provozu byla maximální denní návštěvnost téměř 800 a denně se registrují desítky nových uživatelů.

Profil Změňpolitiku.cz: Změňpolitiku.cz je projekt svébytného občanského sdružení, který není spojený s žádnou politickou stranou ani lobbyistickou skupinou. Chceme se pokusit změnit současné chápání politiky jako něčeho odtažitého, co se děje kdesi mimo a co vlastně nelze ovlivnit. Chceme smysluplnou a kvalitní veřejnou diskusi, která prospívá politické kultuře a demokracii v České republice a kultivuje je.


-red-

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Související odkazy

O Autorech

-red-

(Článek je redakčně upravenou tiskovou zprávou některé z nevládních organizací. Jméno organizace uvádíme v záhlaví zprávy.)

Občanská společnost - návod k použití

Portál Občanská společnost - 
návod k použití Praktické návody, jak uplatňovat svá občanská práva. http://obcan.ecn.cz

- Právo vědět - Účast na rozhodování - Rovné příležitosti - Občan v EU -

Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz