Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - lidská práva
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > tiskové zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Asociace občanských poraden dnes spustila informační server o svobodném přístupu k informacím

28.11.2000
PRAHA [Asociace občanských poraden]
Autor: Petra Francová

Asociace občanských poraden ČR (AOP) dnes v 10:00 hod. zahájila na adrese www.obcanske-poradny.cz/106/ provoz nové Internetové stránky, která poskytuje široké veřejnosti v ojedinělém rozsahu informace o možnostech svobodného přístupu k informacím, kterými disponují státní úřady a další orgány.

„V moderních demokratických společnostech nestačí jenom jít jednou za několik let k volbám. Je třeba, aby byli občané o tom, co se kolem nich odehrává, dobře informováni. Tím vzniká stabilita a důvěra v politický systém.“ uvádí v textu Oldřich Kužílek, spoluautor zákona 106/1999 Sb. o svobodném přístupu k informacím, který text pro AOP zpracoval.

Zveřejněný text obsahuje praktické a srozumitelně podané vysvětlení práv občanů, rozbor otázky často diskutovaných úhrad za vyhledání informace, určení informací, které povinné orgány musí nebo naopak nesmí poskytnout, atd. Součástí je i text zákona 106/1999 Sb..

„Zpracování textu a jeho zveřejnění na Internetu má za cíl nabídnout širší veřejnosti nástroj k pochopení a uplatňování práva na informace. Naši poradci pak občanům mohou poskytnout praktickou pomoc v konkrétních případech.“ říká PhDr. Petra Francová, ředitelka koordinačního centra Asociace občanských poraden.

Spuštění stránky je dalším krokem v úspěšném vývoji projektu, na kterém AOP spolupracuje s Otevřenou společností, o.p.s. Ta již několik měsíců provozuje server www.ostosest.cz, který nabízí komplexní soubor informací, které se týkají aplikace zákona o svobodném přístupu k informacím, včetně aktuálních informací, souvisejících právních norem, konkrétních příkladů, formulářů pro podávání žádostí, odkazů na další dokumenty, na stránky nebo příslušné odbory nejrůznějších úřadů a orgánů, Internetové diskuse, výběru z tisku aj.

„Smyslem projektu je, aby to, co zákon umožňuje, uměli občané smysluplně využívat, aby žádost o poskytnutí informace nebyla ani pro občana ani pro úředníka ničím exotickým“, říká ing. J. Prokopová, koordinátorka projektu Otevřené společnosti.

- ### -

Asociace občanských poraden sdružuje v současné době 14 poraden v různých částech České republiky. Posláním občanských poraden je usilovat o to, aby občané netrpěli neznalostí svých práv a povinností, neznalostí dostupných služeb nebo neschopností vyjádřit své potřeby či hájit své oprávněné zájmy. Občanské poradny poskytují své služby bezplatně, nestranně, nezávisle a diskrétně.

Otevřená společnost, o.p.s svoji činnost směřuje k rozvoji občanské společnosti, usiluje o to, aby angažovanost občana ve věcech veřejných nekončila vhozením volebního lístku a čekáním na věci příští.

Další informace poskytne PhDr. Petra Francová, tel. 2410-2260, email: petrafranc@adam.cz


DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz