Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - internet
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Mikulovice: Občané se brání úspěšně

3. 2. 2009 - PRAHA [Econnect/Arnika]

V kauze jezera zavezeného odpady v Mikulovicích na Pardubicku zaznamenali občané z tamního Sdružení pro ekologii další dílčí úspěch. Vrchní soud neuznal žalobu Luďka Zahradníka, jenž za vyjádření jednatele Sdružení V. Průška v pořadu České televize Nedej se požadoval omluvu, odškodné 100 000 Kč a náhradu soudních výdajů.

„Považujeme tento verdikt soudu za jasný signál občanům, aby se nebáli hovořit otevřeně v případě, že dochází v jejich okolí k poškozování životního prostředí,“ komentuje výsledek soudního řízení Lukáš Matějka z Centra pro podporu občanů sdružení Arnika, které poskytuje lidem z Mikulovic v případu pomoc.

Zástupce mikulovického sdružení Václav Průšek označil v roce 2004 jednání Luďka Zahradníka a potažmo firmy Skládka ELZET za nelegální. Krajský soud v Hradci Králové nejprve žalobu zamítl (žalovaným podle něj neměl být V. Průšek, ale občanské sdružení), po odvolání L. Zahradníka posléze uložil pouze omluvu. Proti tomu se naopak odvolal Václav Průšek a vrchní soud – po více než třech letech soudních jednání - žalobu Ing. Zahradníka definitivně zamítl. Soud tak potvrdil, že všechny jeho výroky byly pravdivé, což vyplývá i z vyjádření Ministerstva životního prostředí a rozhodování České inspekce životního prostředí, která společnost Ing. Zahradníka pokutovala.

Luděk Zahradník žaluje také dalšího ze zástupců sdružení, Vlastimila Machače, za výroky ve stejném pořadu. Jeho vyjádření se týkalo propojení L. Zahradníka s politiky na Pardubicku. V roce 2007 krajský soud žalobu zamítl ze stejného důvodu jako v předchozím případě. Po odvolání Luďka Zahradníka u Vrchního soudu se věc vrátila zpět, ale Krajský soud opět potvrdil svůj původní rozsudek (v dosud nepravomocném rozhodnutí), že V. Machač svými výroky nikoho nepoškodil – kritika spočívající v hodnocení Ing. Zahradníka jako bezohledného, vyplývala z jeho přístupu k věci a mj. z vyjádření, které při jednom z místních šetření pronesl.

Soudní řízení s Luďkem Zahradníkem stále probíhá – 28. května 2008 byl Luděk Zahradník sice uznán vinným, ale nebyl mu udělen trest. Obě strany se odvolaly, další jednání se koná 6. února u Krajského soudu v Hradci Králové. „Věříme, že tak, jako dal soud za pravdu občanům v případě domnělého poškození osobnostních práv, uzná i oprávněnost jejich námitek v případě trestního postihu za zničení jezera obývaného mnoha chráněnými živočichy“, konstatuje Lukáš Matějka z Arniky.

Sdružení Arnika se navíc odvolalo proti výjimce, o niž společnost Skládka ELZET požádala Ministerstvo životního prostředí, aby mohla jezero zavézt. Aniž by firma vyčkala konečného povolení, velkou část jezera nelegálně zavezla. Nyní ji ministerstvo, kvůli údajně převažujícímu veřejnému zájmu na existenci skládky stavebních odpadů nad veřejným zájmem na ochraně žab a plazů, povolilo zavézt další část jezera. Již dvakrát dal ministr občanům zapravdu (v roce 2005 Ambrozek, v roce 2007 Bursík), teď se s pomocí Arniky odvolali potřetí. Řízení již trvá 9 let, nyní zasedne rozkladová komise, která ministru doporučí, jak v kauze rozhodnout.


-red-

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Související odkazy

O Autorech

-red-

(Článek je redakčně upravenou tiskovou zprávou některé z nevládních organizací. Jméno organizace uvádíme v záhlaví zprávy.)

Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz