Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - vše
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

100 měst a obcí žádá o legislativu na podporu čistého vytápění

28. 1. 2009 - PRAHA [Econnect/Hnutí Duha]

Rovná stovka měst a obcí se na poslance obrátila společným dopisem, kde žádají o novou legislativu na podporu čistého vytápění. Změna v zákoně má rozhýbat výstavbu výtopen na biomasu, bioplynových stanic, geotermálního vytápění a podobných projektů – takže vytvoří tisíce pracovních míst a sníží závislost na dovozu plynu.

Starostové podotýkají, že jiný, čtyři roky starý zákon účinně pomohl rozvoji obnovitelných zdrojů elektřiny. „Podobná legislativa, která by ustanovila koncepční podporu výrobě obnovitelného tepla, však zatím citelně chybí“, připomínají. „Využití místně dostupných obnovitelných zdrojů je přitom jednou z cest, které mohou omezit závislost naší země na dovozu paliv a energie ze zahraničí.“ Mezi signatáři dopisu jsou i zástupci Jeseníka, Děčína či Břeclavi.

Právě čisté vytápění má u nás mnohem větší možnosti než výroba zelené elektřiny. Loňská studie publikovaná Hnutím DUHA a sdružením Calla spočetla, že z obnovitelných zdrojů lze v České republice rozumně vyrábět asi 171 milionů gigajoulů tepla – tedy zhruba polovinu současné spotřeby. Bylo by to více, než činí kompletní spotřeba dováženého zemního plynu na vytápění. K podobnému, ač o něco menšímu výsledku došla i takzvaná Pačesova komise.

„Žádáme proto poslance a senátory, aby se zasadili o koncepční podporu výroby tepla z obnovitelných zdrojů,“ píší města a obce.

Příležitostí bude hlasování o takzvaném energetickém zákoně, který se na program Poslanecké sněmovny dostane patrně v únoru. Zákonodárci do něj mohou vložit důležitou klauzuli podporující teplo z obnovitelných zdrojů a takzvanou kogenerační výrobu tepla – včetně výtopen na biomasu.

Kompletní seznam podepsaných měst a obcí i text dopisu lze stáhnout na www.hnutiduha.cz/pics/obce_obnovitelne_teplo.pdf

Martin Mikeska z Hnutí DUHA řekl: „Zelené teplo je jedna velká nevyužitá příležitost. Změny v zákoně by doslova rozhýbaly odvětví a pomohl na svět tisícům výtopen na biomasu, bioplynových stanic, geotermálního vytápění a podobných projektů. Srazí tak dovoz zemního plynu i exhalace skleníkových plynů a vytvoří tisíce pracovních míst.“

Edvard Sequens ze sdružení Calla řekl: „Bez cílené a promyšlené podpory výroby tepla z obnovitelných zdrojů energie nemůžeme splnit závazný cíl směrnice EU přijaté v rámci tzv. energeticko-klimatického balíčku. V ní jsme souhlasili s nárůstem využití obnovitelných zdrojů energie na 13 % konečné spotřeby do roku 2020. Příkladem nám může být Německo, kde 1. ledna vstoupil v platnost zákon o obnovitelném teple."


-red-

DISKUSE - KOMENTÁŘE:

28. 1. 2009
29. 1. 2009
31. 1. 2009

O Autorech

-red-

(Článek je redakčně upravenou tiskovou zprávou některé z nevládních organizací. Jméno organizace uvádíme v záhlaví zprávy.)

Občanská společnost - návod k použití

Portál Občanská společnost - 
návod k použití Praktické návody, jak uplatňovat svá občanská práva. http://obcan.ecn.cz

- Právo vědět - Účast na rozhodování - Rovné příležitosti - Občan v EU -

Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz