Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - sociální oblast
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Poslední pochyby končí – Šumava je a bude zelená

23. 1. 2009 - BRNO [Econnect/Hnutí Duha]

Hnutí DUHA uvítalo nové výsledky sčítání mladých stromků v okolí Modravy, které dnes publikovala správa šumavského národního parku. Potvrdily, že v místech, jež byla ponechána přirozeným proměnám pralesní přírody, pod uschlými kmeny rostou tisíce nových stromů. Inventura je klíčovým bodem v debatě o národním parku. Definitivně totiž vyvrátila obavy, zda se také na české straně prales po napadení kůrovcem dokáže sám znovu obnovit. Za hranicemi v Bavorsku stejné výsledky mají už řadu let.

Vědci počítali mladé stromky, které rostou v přírodním lese – kde dočasně uschla většina starých stromů – na ploše více než třinácti čtverečních kilometrů. V průměru zde připadá 2540 mladých stromků na každý hektar. Přitom k obnově pralesa by stačilo jen asi 500 kusů/ha.

K podobným cyklům odumírání a obnovení pralesovitých porostů dochází na Šumavě po tisíciletí. Pokusy tyto porosty velkoplošně kácet, vytvářet rozsáhlé holiny a ty potom uměle zalesňovat byly neúspěšné. Vedou v horských lesích k mnohem větším škodám, protože vítr pak holiny neustále rozšiřuje a umělou výsadbou vznikají méně odolné porosty.

Mladé stromky nejsou v území ponechaném přírodě – na rozdíl od uměle zalesněných holin –rozmístěny rovnoměrně. Díky divokému růstu se tak obnovuje i přirozená struktura horského pralesa. Důležité je rovněž, že se nejedná o uměle vysázené stromky jako na vykácených holinách, nýbrž o semenáčky, které uspěly v dramatické selekci. Ze stromků, které přežily, vyrůstají stromy odolné a mnohem lépe přizpůsobené drsným podmínkám. Postupně se tak obnovuje horský prales.

Jaromír Bláha z Hnutí DUHA řekl: „Jsou to velmi dobré výsledky. Pesimistické prognózy některých politiků, že na Šumavě kůrovec zahubil les, tedy definitivně končí v říši pohádek. Pravdu měli vědci, kteří od začátku tvrdili, že uschnutí stromů je normální fází vývoje horského pralesa lesa, která se zde opakuje po tisíciletí, a že se zatím nikdy nestalo, aby se les nedokázal sám obnovit. Nedíváme-li se na suché stromy jenom zdálky, je divoká obnova smrkového pralesa, kde ze změti rozpadlých kmenů rychle vyrůstají tisíce nových stromů, doslova fascinující pohled. Proto na bavorské straně do národního parku přitahuje tolik turistů.“


-red-

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Související odkazy

O Autorech

-red-

(Článek je redakčně upravenou tiskovou zprávou některé z nevládních organizací. Jméno organizace uvádíme v záhlaví zprávy.)

Informační partner oblasti Životní prostředí

Ekolist
Deník o životním prostředí

Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz