Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - lidská práva
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Rada vlády je pro komplexní úpravu kamerových systémů

2. 12. 2008 - PRAHA [Econnect/Iuridicum Remedium]

Rada vlády pro lidská práva koncem minulého týdne přijala podnět Výboru pro občanská a politická práva, který má zajistit koncepční úpravu používání kamerových systémů (CCTV) na veřejnosti. Občanské sdružení Iuridicum Remedium (IuRe) již několik let na nezbytnost takové úpravy upozorňuje. Rozhodnutí Rady vlády je tak významným úspěchem kampaně IuRe, která směřuje k transparentnějšímu prostředí provozování kamerových systémů regulovanému přísnými pravidly.

V posledních několika letech míra využívání kamerových systémů v Evropě prudce narůstá, zároveň se tak zvyšuje riziko jejich zneužití v neprospěch běžného občana. Česká legislativa však tento trend doposud nijak nereflektovala. Mnohé otázky týkající se zacházení s kamerovými systémy a zaznamenanými materiály zůstávají velmi nejasné -- to se týká především možností využití záznamů a délky jejich uchovávání, forem vyjádření souhlasu snímaných osob nebo rozsahu povinně poskytovaných informací o kamerových systémech provozovaných soukromými osobami.

"Pokud provozovatel kamerového systému přesto zákon poruší, veřejnost se o jeho nezákonném chování ani nemusí dozvědět;" komentuje slabé právní záruky ochrany soukromí při použití CCTV Filip Pospíšil z IuRe.

Schválený návrh by měl umožnit provozování kamer soukromým osobám pouze za účelem sledování ochrany svého majetku a blízkých, veřejnému orgánu by pak mělo být umožněno pořizování záznamu pouze ve veřejném zájmu k zákonem definovanému účelu. Návrh také klade překážky nadměrnému arbitrárnímu zpracovávání osobních údajů a zároveň zakotvuje povinnost pro provozovatele kamerových systémů o systémech informovat přímo namístě. Cílem návrhu je také zavést přísnou regulaci uchovávání snímaných záznamů a povinnost, aby při každé instalaci konkrétního kamerového systému policií či jiným bezpečnostním sborem byl vysvětlen a písemně zdokumentován účel instalace kamerového systému.

Před půl rokem IuRe ze stejné pozice kritizovalo dnes schválený návrh zákona o policii, který velkou měrou záruky ochrany soukromí při nakládání s kamerovými systémy policie pomíjel. Z připomínek IuRe poslanci tehdy zohlednili ty, které zpřísnily podmínky pro použití elektrických paralyzérů, rušení provozu mobilních či počítačových sítí nebo pro ingerenci policie do médií. Připomínky týkající se úpravy kamerových systémů však přijaty nebyly, přestože ministr vnitra Ivan Langer je na zasedání 15. schůze Poslanecké sněmovny označil za "věcně správné". Na základě dohody s předsedou Úřadu! pro och ranu osobních údajů se však zavázal je zahrnout do komplexní novely, jejíž přijetí podporuje i právě schválené usnesení Rady vlády pro lidská práva.Rada vlády je pro komplexní úpravu kamerových systémů.


-red-

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Související odkazy

O Autorech

-red-

(Článek je redakčně upravenou tiskovou zprávou některé z nevládních organizací. Jméno organizace uvádíme v záhlaví zprávy.)

KORMIDLO - katalog odkazů občanské společnosti

www.kormidlo.cz * Lidská práva * Sociální rozvoj a pomoc * Životní prostředí * Globalizace a udržitelný rozvoj * Kultura * Lidé a společnost * Neziskový sektor
www.kormidlo.cz

Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz