Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - sociální oblast
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Chudé regiony Jihu by měly získat udržitelné technologie

28. 11. 2008 - PRAHA [Econnect/Česko proti chudobě]

Představitelé občanských organizací se v Doha shodli také na podpoře transferu udržitelných technologií zaměřených na rozvoj nejchudších regionů

Na závěr Fóra občanských iniciativ v Katarském Doha byla odsouhlasena deklarace Investujme do rozvoje pro lidi. Toto prohlášení je určeno představitelům vlád na konferenci Financování rozvoje, kteří budou v době finanční, potravinové a energetické krize řešit otázku, jak čelit globální chudobě, pandemiím a rostoucímu počtu hladovějících.

Ve dnech 25. - 27. listopadu proběhlo v katarském Doha fórum zástupců více než 400 organizací a sítí občanské společnosti, které mělo za cíl přinést stanoviska k připravované deklaraci mezinárodní konference OSN Financování rozvoje. Stanovisko občanských organizací se vyjadřuje k dosavadním návrhům projednávaným na půdě OSN a sleduje jejich strukturu. Základními body jsou: Přímé zahraniční investice, mobilizace zdrojů rozvojových zemí, mezinárodní zadlužení, rozvojová spolupráce, mezinárodní obchod a systémové změny.

Celosvětové společenství nevládních organizací, odborů a náboženských skupin se postavilo za transparentní a poctivý finanční systém a mezinárodní obchod. Požaduje reálné globální partnerství, které bude řešit současnou krizi; radikální odpuštění dluhů a navýšení rozvojové spolupráce, jak bylo doručeno a odsouhlaseno již na mnoha mezinárodních fórech většinou vlád světa.

Deklarace občanské společnosti zahrnuje také témata, kterými se bude zabývat česká vláda i občanský sektor během českého předsednictví EU. Tomáš Tožička, člen koordinačního týmu kampaně Česko proti chudobě reprezentující v Doha několika českých organizací, k tomu dodává: „Během diskusí a kulatých stolů se nám podařilo vyladit text tak, aby podporoval i témata, která jsou klíčová pro české nevládní organizace v průběhu předsednictví. Jsem rád, že se nám podařilo do textu zařadit alespoň zmínku o postižených jako skupině, která potřebuje v rámci rozvojových programů zvláštní péči. Také se nám podařilo do textu začlenit důležitost transferu udržitelných technologií a to především pro nejméně rozvinuté regiony a vývoj nových, speciálně na nejchudší zaměřených technologií. To přesně koresponduje s rozvojovou prioritou naší vlády pro české předsednictví.“

Jakým způsobem a zda vůbec budou začleněny požadavky občanského sektoru do oficiální deklarace konference Financování rozvoje ukáží následující dny. Vyjednávání začínají okamžitě po skončení fóra.


-red-

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Související odkazy

O Autorech

-red-

(Článek je redakčně upravenou tiskovou zprávou některé z nevládních organizací. Jméno organizace uvádíme v záhlaví zprávy.)

Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz