Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - vše
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Stromem roku 2008 se stala římovská lípa

22. 10. 2008 - ČESKÉ BUDĚJOVICE [Calla]

Jediný kandidát soutěže Strom roku za jihočeský kraj, památná římovská lípa, získala rekordní počet 33 967 hlasů a stala se tak letošním vítězem této celostátní soutěže pořádané Nadací Partnerství již posedmé. Na druhém místě se umístila oskeruše z Josefova u Hodonína s počtem 18 091 hlasů, na třetím místě pak s 16 555 hlasy dub z branického Mezivrší. Cenu pro vítěze, šek na ošetření vítězného stromu, společně převzali na slavnostním vyhlášení 17. října v Brně navrhovatelé římovský starosta Vladimír Koupal, římovský páter Tomáš Koňařík a Pavla Matějková se sdružení Calla.

Nadace Partnerství uspořádala letošní anketu o nejsympatičtější strom ve spolupráci s Ministerstvem životního prostředí ČR a pod záštitou evropského komisaře pro životní prostředí Stavrose Dinase. Hlavním úkolem soutěže je upozornit na význam stromů pro životní prostředí, přivést lidi k zájmu o životní prostředí a nalézt prostředky pro podporu nové výsadby stromů a péči o ně. Ze 109 návrhů, které se letos sešly, vybrala odborná porota 12 finalistů. Dále už vše záleželo na počtu hlasů, které se pro kandidáty sejdou.

„Právě díky maximálnímu nasazení pana starosty Vladimíra Koupala, pana pátera Tomáše Koňaříka, římovských občanů a podpory široké veřejnosti se podařilo sesbírat téměř 34 000 hlasů“ uvádí Pavla Matějková. Předmětem kampaně ovšem nebylo jen shánění podpisů. Nejprve bylo nutné udělat lípě „reklamu“ ve formě billboardů a letáků, umístit informace do tisku a například také do vozidel městské hromadné dopravy, dále sehnat finance pro zaplacení podpisových archů. Společnými silami se tedy nejprve hledali sponzoři a dárci. Kromě vstřícného přístupu mnoha soukromých firem podpořili kampaň též Magistrát města České Budějovice, Dopravní podnik města ČB a Jihočeský kraj. Následně byly obcí Římov osloveny dopisem školy a obecní úřady v jihočeském kraji a začalo vlastní shánění podpisů.

„Vítězství římovské lípy je tedy výsledkem usilovné spolupráce občanů, institucí i firem ochotných přispět k dobré věci. Za jejich úsilí a snahu všem, kteří římovskou lípu jakkoli podpořili, patří velký dík. Díky nim se nejen podařilo vybojovat tomuto mimořádnému stromu vítězství, ale především spojit síly za dobrou věc a podpořit též výsadbu nových stromů.“ dodává Matějková


-red-

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Související odkazy

O Autorech

-red-

(Článek je redakčně upravenou tiskovou zprávou některé z nevládních organizací. Jméno organizace uvádíme v záhlaví zprávy.)

Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz