Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - internet
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

AI: Bezpečnostní situace na Kavkaze je nadále špatná

1. 10. 2008 - PRAHA [Econnect/AI]

V některých oblastech zasažených gruzínsko-ruským konfliktem nadále přetrvává špatná bezpečnostní situace. Ta spolu s množstvím nevybuchlé munice a rozsáhlými škodami na majetku komplikuje návrat desítek tisíc lidí zpět do jejich domovů. Na základě výzkumu v zasažených místech to konstatovala Amnesty International (AI).

Závěry organizace na ochranu lidských práv nasvědčují, že se všechny strany srpnového konfliktu mohly dopustit vážného porušování lidských práv a humanitárního práva.

"Střelba, rabování a etnicky motivované útoky nadále sužují obyvatele Jižní Osetie a znesnadňují návrat etnických Gruzínců. Negativní dopad mají i nárazníkové zóny, které kontroluje Rusko," prohlásila Nicola Duckworthová, ředitelka AI pro Evropu a střední Asii.

Rizika přináší také nevybuchlá munice, která se v oblasti nachází. Početná svědectví ukazují, že v průběhu konfliktu byly použity tříštivé bomby. Ty pro civilisty představují vážnou hrozbu i po skončení bojů. Gruzínské úřady připustily použití této munice u tunelu Roki, ruské úřady obdobné jednání popírají, ačkoli dostupné informace naznačují opak. Amnesty International proto vyzvala všechny strany konfliktu ke zveřejnění informací o typu použitých zbraní.

Podle zpráv z postižených míst se všechny strany konfliktu mohly dopustit vážného porušování mezinárodního práva, když prováděly útoky způsobem, který znemožnil rozlišování mezi vojenskými cíli a civilními objekty.

"Lidé zodpovědní za vážné porušování lidských práv a humanitárního práva se musí za své činy zodpovídat. Vyžaduje to mezinárodní právo a navíc jde o nezbytný předpoklad pro trvalý mír a stabilitu regionu," upozornila Nicola Duckworthová.

V důsledku konfliktu byly zabity stovky civilistů, tisíce dalších utrpěly zranění. Došlo také k útokům na civilní majetek, rabování poškodilo zejména etnické Gruzínce. Násilnosti pokračují i po ukončení bojů.

Amnesty International je znepokojena gruzínským útokem na město Cchinvali a přilehlé vesnice, který byl proveden v noci ze 7. na 8. srpna. Dostupné informace ukazují, že útok mohl být proveden způsobem, který znemožnil rozlišování mezi vojenskými cíli a civilními objekty. Většina škod byla způsobena raketomety Grad, které jsou pro útok na oblast obydlenou civilisty nevhodné, neboť nedokáží zajistit zásah cíle s potřebnou přesností.

Obdobně organizace poukazuje na ruské vzdušné útoky vykonané ve dnech mezi 8. a 12. srpnem na město Gori a vesnice v Jižní Osetii, při nichž došlo k zabití a zranění civilistů. I zde dostupné informace ukazují, že útok mohl být proveden způsobem, který je v rozporu s mezinárodním humanitárním právem.

Amnesty International zdokumentovala také rozsáhlé drancování jihoosetských vesnic obývaných Gruzínci. Těchto zločinů se dopouštěly zejména jihoosetské síly a polovojenské skupiny. Do násilností se zapojili i jednotlivci, z nichž někteří údajně přišli z Ruska.


-red-

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Související odkazy

O Autorech

-red-

(Článek je redakčně upravenou tiskovou zprávou některé z nevládních organizací. Jméno organizace uvádíme v záhlaví zprávy.)

Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz