Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - lidská práva
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

První tipy na vítěze nebo vítězku ceny Kyselá a Zlatá žába jsou zde

29. 7. 2008 - PRAHA [Econnect/Žába na prameni]

Soutěže Kyselá a Zlatá žába vyhlásilo předloni poprvé občanské sdružení Žába na prameni za podpory Nadačního fondu Slovak-Czech Women´s Fund. Cílem soutěže je pokračovat v diskusi nejen o správném, nediskriminujícím používání českého jazyka, ale také upozornit na jevy, výroky a situace, které nejsou vůči ženám nebo mužům fér. Dalším cílem je upozornit na dobrý příklad, pozitivní posun, "skok" ve vnímání rovných příležitostí žen a mužů.

"Také díky velkému ohlasu veřejnosti a médií jsme se rozhodli, že soutěž bude pokračovat tak dlouho, dokud v české společnosti nebudou sexistické situace i humor vnímané přinejmenším stejně pod úroveň jako situace či humor rasistický," uvedla Dana Radová ze Žáby na prameni.

A kdo už je ve hře?

"Zlatá žába" je cena za snahy a úspěchy konkrétních lidí, kteří svými aktivitami a postoji pomáhají v prosazování myšlenky rovných příležitostí pro ženy a muže. Na Zlatou žábu je například nominován lékař a moderátor Roman Šmucler za rozhovor, který vyšel v příloze Práva 4. 7. 2008 (Roman Šmucler: Vedle Korejců jsem lempl) a z něhož citujeme úryvek:

Vaše manželka Libuše Šmuclerová je stejně známá jako vy. Jak u vás funguje dvoukariérní manželství?

"Super, protože není nikdo, kdo by se druhému obětoval. Kdybych měl manželku, která by se mi obětovala, starala by se o děti, tak by byl její život smutný, protože by na mě celé dny jen čekala.
Je to takový pokus o obchod. Ona dostane hezké auto, peníze na utrácení, ale ve finále by pořád byla jinou formou placený sluha." Více najdete na www.zabanaprameni.cz

Kyselá žába je symbolickým napomenutím za vyjadřování, jež není vůči ženám nebo mužům úplně korektní. Cena je zároveň otevřenou nabídkou ke společnému hledání možností, jak věci měnit k lepšímu.

A kdo je již nominován na Kyselou žábu 2008?

Poslanec David Rath (ČSSD) o feminismu řekl. Citujeme:
"Feminismus vnímám velice negativně. Je to přepjaté, příliš emotivní, hysterické hnutí složené většinou z žen, které jsou neúspěšné."
"Rovné příležitosti jsou samozřejmě důležitou součástí naší agendy," pokyvuje vážně hlavou vášnivý odpůrce feminismu David Rath. Ano, z porovnání dvou výroků Davida Ratha je zřejmé, že to s rovnými příležitostmi myslí upřímně.

Poslankyně Miroslava Němcová (ODS) uvádí v odpovědi na dotaz, jak vnímá feminismus. "Je to názor, že ženy jsou lepší než muži."
Na jiném místě si ovšem přeje. Citujeme:
"Chtěla bych, aby se změnil pohled na muže a ženy v politice. Vadí mi, když muži politici jsou dotazováni na státní rozpočet a ženy političky jen na to, jak dělají bramborový salát na Vánoce."
Miroslavě Němcové napovídáme: ano i takové feministky, které si myslí, že ženy jsou lepší než muži, jsou. Stejně jako každý jiný myš! lenkový směr i feministické myšlení má své dogmatičky. Naprostá většina feministek a feministů si však nic podobného nemyslí. Poukazují na to samé, co se nelíbí Miroslavě Němcové.

Veřejnost může posílat svoje tipy na vítěze do 6. prosince 2008

v těchto kategoriích:

1) Sexistická/ý politička/ politik

2) Sexistická/ý novinářka/ novinář

3) Sexistická osobnost ze světa kultury, vědy, sportu

4) Sexistická situace ze života

Ocenění Zlatá žába nemá žádné kategorie.

Tipy posílejte na www.zabanaprameni.cz/kysela/

Mají podobné soutěže smysl?

Při prvním ročníku soutěže se ukázalo, že oboustranně vybalancovaný humor, nadsázka a nadhled velmi dobře ukazují stereotypy o "správných" ženách a mužích, které skutečným mužům a ženám umí život pořádně zkomplikovat. Cílem soutěže je otevírat prostor pro vyvážený, vtipný dialog. Proto odměňujeme i vítěze nekorektních výroků kvalitní uměleckou cenou, která symbolizuje respekt a úctu ke všem, kteří jsou ochotni o situaci mužů a žen v české společnosti diskutovat.


-red-

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Související odkazy

O Autorech

-red-

(Článek je redakčně upravenou tiskovou zprávou některé z nevládních organizací. Jméno organizace uvádíme v záhlaví zprávy.)

Občanská společnost - návod k použití

Portál Občanská společnost - 
návod k použití Praktické návody, jak uplatňovat svá občanská práva. http://obcan.ecn.cz

- Právo vědět - Účast na rozhodování - Rovné příležitosti - Občan v EU -

Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz