Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - vše
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Je čas říct Čunkovu ministerstvu svůj názor na úložiště jaderného odpadu a kontroverzní dálnice. Třeba pomocí SMS.

18. 7. 2008 - BRNO [Econnect/EPS]

Ministerstvo pro místní rozvoj právě připravuje zásadní celorepublikový územní plán a jeho návrh zatím obsahuje natolik kontroverzní dopravní stavby jako je jihomoravská R52, dálnice přes Posázaví nebo vytipovává šest obcí, kde má být ukládáno vyhořelé jaderné palivo. A veřejnost ani starostové o tomto dokumentu téměř nevěděli.

„Je to absurdní – státní úředníci rozhodují o našem životním prostředí na názor lidí, kterých se to týká, se zeptají, až tehdy, kdy je návrh Politiky hotový. Dokonce ani nejvíc dotčené obce nebyly konzultovány a úředníci je dosud neinformují. Ministerstvo sice před nedávnem rozhodlo, že uspořádá veřejné projednání, ale málokdo se o něm včas dozvěděl, a to je velká slabina,“ myslí si právnička Ekologického právního servisu Vendula Povolná.

První projednání se koná už 22. července v Praze, přijít může každý. Druhé by pak mělo být v Brně v září, kdy se lidé vrátí z dovolených. Účast na veřejném projednání je důležitá – kdokoli se během diskuse může úředníka zeptat na hlavní nedostatky Politiky. To, že se lidé zúčastní veřejného projednání, ale nenahrazuje poslání připomínek. A to je klíčové.

„Je nám jasné, že pro všechny, kteří se nezabývají dlouhodobě územním plánováním, může být složité se v Politice orientovat. Proto jsme připomínkování maximálně zjednodušili. Připravili jsme připomínky k nejdůležitějším tématům. Stačí poslat obyčejnou SMS nebo e-mail a ministerstvu přijde připomínka, kterou se musí zabývat,“ upozorňuje Pavel Doucha z Ekologického právního servisu. „Každého to bude stát minimum času, ale jestli takových připomínek přijde hodně, nemohou je úřady jednoduše ignorovat,“ dodává.

Politika územního rozvoje bude závazná pro kraje i obce. Znamená to, že všechny záměry, které v ní budou prosazeny, se snadno dostanou do územních plánů. Krajské úřady pak mohou na Politiku jen odkazovat a obcházet tak jak názor veřejnosti, tak řádné posouzení dálnic nebo jiných staveb. Obce i lidé by se proto měli zajímat o to, jak pracují státní úředníci a kontrolovat jejich práci.


-red-

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Související odkazy

O Autorech

-red-

(Článek je redakčně upravenou tiskovou zprávou některé z nevládních organizací. Jméno organizace uvádíme v záhlaví zprávy.)

Informační partner oblasti Životní prostředí

Ekolist
Deník o životním prostředí

Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz