Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - vše
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

ČEZ žádá o EIA na další Temelín, Hnutí Duha nesouhlasí

14. 7. 2008 - PRAHA [Econnect]

Vláda by se podle Hnutí Duha měla bavit s ČEZ o nových atomových reaktorech až poté, co novela zákona zavede plnou finanční odpovědnost provozovatele za případné škody. Elektrárenská společnost dnes oznámila, že požádá ministerstvo životního prostředí o posouzení ekologických vlivů případného rozšíření jaderné elektrárny v Temelíně.

„Vláda by se s ČEZ měla o nových reaktorech bavit až poté, co zavede plnou finanční odpovědnost provozovatele za případné škody. Podle současného atomového zákona by ČEZ platil jen zlomek škod. Hlavní problém je, že další reaktory v Temelíně na dalšího půl století zabetonují silnou ruku státu a nepružnou elektroenergetiku pod kontrolou ČEZ, kterou tvoří několik mamutích zdrojů,“ uvedl Martin Sedlák z Hnutí Duha.

Podle kontroverzní klauzule současného atomového zákona by ČEZ hradil jen velmi malou část případných škod způsobených atomovým reaktorem. Kdyby v Temelíně došlo k vážné havárii, provozovatel dostane od pojišťoven 35 miliard korun – ale všichni ostatní postižení dohromady jen šest miliard.

Hnutí DUHA zároveň připomnělo, že pro celkovou bilanci jsou daleko důležitější opatření, která vylepší energetickou efektivnost české ekonomiky:

- možnosti vylepšení energetické efektivnosti v zastaralém českém průmyslu už se současnými technologiemi činí více než dvojnásobek současné výroby v Temelíně.

- energetickou náročnost českých budov lze rozumně snížit (hlavně lepšími izolacemi domů, které omezí úniky tepla) o ekvivalent čtyřnásobku současného Temelína.


-red-

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Související odkazy

O Autorech

-red-

(Článek je redakčně upravenou tiskovou zprávou některé z nevládních organizací. Jméno organizace uvádíme v záhlaví zprávy.)

Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz