Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - vše
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > komentáře
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Žonglování zpestří volný čas uprchlíkům

11. 11. 2004 -, Econnect / Nesehnutí

Další z pravidelných odpoledních žonglování čeká zítra obyvatele a obyvatelky uprchlického zařízení ve Zbýšově u Brna. Žadatelé o azyl, kteří čekají měsíce i roky na vyřízení své žádosti, tak získají možnost využít svůj volný čas a zároveň se něčemu zajímavému naučit. "Žonglování probíhá každý pátek střídavě ve Zbýšově a v Zastávce u Brna," upřesňuje aktivista pořádajícího sdružení Nesehnutí Jiří Koželouh.

"Uprchlíci, často rodiny s dětmi, čekající na projednání jejich žádosti o udělení azylu v České republice nemají dostatek možností ani finančních prostředků pro kvalitní využití svého volného času, což může vést k patologickým jevům jako je ztráta zájmu o dění kolem sebe, řešení problémů alkoholem a k napětí ve skupině žadatelů," vysvětluje Koželouh. "Situaci v pobytových střediscích nejhůře snášejí malé děti, které si často přivážejí ze svých zemí válečná traumata. Proto je cílem našich aktivit zpestřit jim jednotvárný život a podpořit rozvíjení jejich dovedností a sociálních kontaktů,“ doplňuje jej Miloš Hotař z Nesehnutí. Pracovníci a pracovnice uprchlického zařízení se uvedeným problémům snaží čelit, ale vzhledem k nedostatku financí vítají pomoc od neziskových organizací.

Ve Zbýšově proběhne žonglování jako vždy v pátek mezi druhou a pátou hodinou odpoledne. Účastníci a účastnice workshopu se v jeho rámci učí rozmanité styly žonglování s různými předměty. Ti, které žonglováním opravdu zaujme, si mohou vyrobit vlastní míčky. "Tato činnost je nejen zábavná, ale zároveň přispívá k rozvíjení pohybových schopností," říká Svatava Zajdáková, koordinátorka workshopu, a dodává: "O aktivitu mají zájem jak děti tak dospělí, jelikož při ní mohou zapomenout na své problémy a starosti."

Další volnočasové programy pořádané Nesehnutím zahrnují výlety, výtvarné dílny, kulturní akce, hry a sportovní aktivity. V nejbližší době se chystá výroba a pouštění papírových draků zejména pro děti, návštěva plaveckého bazénu, výlet s prohlídkou hradu, zámku či jeskyně, exkurze do Technického muzea a návštěva Brna s programem v Domě ekologické výchovy Lipka. V minulosti už proběhly akce jako výlet a sázení stromů u Olomouce, projížďka parníkem po Brněnské přehradě, návštěva dětského divadelního představení ve Vyškově, lesní stopovací výlet za pokladem a množství odpolední plných her a výtvarných dílen.

Kromě volnočasových aktivit organizují aktivisté a aktivistky Nesehnutí vzdělávací a osvětové programy s uprchlickou tématikou zaměřené na českou veřejnost. Patří mezi ně besedy, vydávání informačních materiálů, etnické a multikulturní večery, veřejné akce a podobně. "Nejde nám jen o zpestření volného času uprchlíků, ale chceme také dosáhnout zlepšení přístupu veřejnosti a tím i vytvoření lepších podmínek pro jejich integraci,“ uzavírá Jiří Koželouh.

DISKUSE - KOMENTÁŘE:

O Autorech

-red-

(Článek je redakčně upravenou tiskovou zprávou některé z nevládních organizací. Jméno organizace uvádíme v záhlaví zprávy.)

Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz