Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - internet
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Světová jednička v klezmeru Klezmatics vystoupí v českobudějovické Bazilice

9. 5. 2008 - ČESKÉ BUDĚJOVICE [Econnect/Bazilika]

V českobudějovické Bazilice vystoupí 16. května nejlepší světová klezmer kapela The Klezmatics s přesahy k balkánským dechovkám, avantgardnímu jazzu, popu i scénické hudbě, která obecenstvo zaručeně přivede do divokého tance. Kapela loni oslavila dvacet let od svého vzniku a v květnu 2008 přijíždí na tour po střední Evropě - Wroclaw, České Budějovice, Budapešť.

Skupina vznikla v bohémské části New Yorku v roce 1986. Černošský jazz či blues nejsou jedinými styly, jejichž zárodky se do Ameriky dostaly masovou migrací přes Atlantik.

Zatímco během holocaustu se v Evropě Hitlerovi podařilo kontinuitu židovské kultury dokonale zničit, ve Spojených státech se vynořila v novém kontextu: v muzikálech, filmové hudbě, a dokonce i třeba v tónech klarinetu v úvodu Rhapsody in Blue od George Gershwina. Kuriozní je, že Klezmatics své debutové album natočili v Berlíně, kdysi hlavním městě nacistické říše. "Když Klezmatics přijeli poprvé do Berlína na festival Heimatklänge, otevřelo mi to oči a objevil jsem úplně novou hudbu. Klezmatics jsou něco jako Rolling Stones klezmeru," vzpomíná Borkowski Akbar, vydavatel debutového alba Klezmatics a ředitel veletrhu Womex.

Průlomová deska, natočená během dvou dní a dvou nocí, odstartovala klezmer revival v Evropě i v Americe. Po ní následovalo dalších 8 desek. Poslední z nich s názvem Wonder Wheel získala ocenění za nejlepší současné světové album v oblasti world music. Klezmatics představili svou hudbu ve více než 20 zemích světa a vystoupila např. i na jedné z nejprestižnějších hudebních scén světa, newyorské Carnegie Hall.

V sestavě Klezmatics jsou hráči z různých žánrů - původně jazzový trumpetista Frank London, zpěvák a akordeonista Lorin Sklamberg, houslistka Lisa Gutkin a multi-instrumentalista Matt Darriau, který hraje na klarinet, flétny a balkánské dechy. Každý z nich působí i v dalších sestavách - London například společně s Bobanem Markovićem v Brotherhood of Brass, Darriau v balkánsko-jazzovém Paradox Triu. K vrcholům tvorby Klezmatics patřila jejich spolupráce s izraelskou zpěvačkou Chavou Alberstein.Václava Medalová-Hůdová

DISKUSE - KOMENTÁŘE:

17. 5. 2008
:-)Viktorka

Související odkazy

Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz