Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - vše
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Děti z pražské školky pomáhají svým vrstevníkům v Afghánistánu

13. 3. 2008 - PRAHA [Radio Praha]

-foto-
-foto-
Děti z pražské školky pomáhají svým vrstevníkům v Afghánistánu. Ve spolupráci s hnutím Na vlastních nohou - Stonožka pořádají prodejní velikonoční výstavu. Polovina výtěžku půjde dětem do provincie Lógar, kde působí český rekonstrukční tým.

Každý, kdo přišel do školky, se nestačil divit. Stoly byly plné velikonočních vajíček, zajíčků, malovaných kamínků a dalších ozdob. "Jeden chlapeček jménem Oskar pronesl ještě před tím, než byla výstava úplně instalována: 'No tě pic! To je nejkrásnější výstava na světě, kterou jsem kdy viděl.' A to je nejkrásnější ocenění," uvedla učitelka školky Na Smetance Petra Juhanová. A jak dodala, výrobky se prodávají za symbolické ceny. "Za první den konání výstavy se vybralo 5.825 korun a nejdražší cena je tady 30 korun. Jsou to symbolické ceny a naše děti to začínají vyrábět už od Vánoc. Kreslí i tříleté děti, ale je to o pomoci. Některé výrobky vznikly za pomocí paní učitelek, zapojili se i rodiče a paní kuchařky, které vyráběly perníková vejce."

První kontakt školky s hnutím Stonožka začal před 11 lety a za vším stál článek v učitelských novinách. Za tu dobu se ve školce Na Smetance podařilo za výrobky dětí vybrat více než 50 tisíc korun. Zakladatelkou hnutí Stonožka je Běla Gran Jensen a Stonožka je letos už plnoletá - je jí 18 let. Za shromážděné prostředky už nakoupila zboží v hodnotě 100 milionů korun.

Pomoc dětem v Afghánistánu zprostředkuje česká armáda a zahájení výstavy se zúčastnil i zástupce náčelníka generálního štábu Josef Prokš. Jak se vůbec dá dětem od tří do šesti let vysvětlit situace v Afghánistánu?

"Učíme, že ne všechny děti mají úplnou rodinu, nemohou vyrůstat ve stejných podmínkách jako my. Říkáme, jak děti žijí tam, kde se válčí a jak jim můžeme pomoci. Loni jsme přispívali na projekt vodovodu do irácké školy. A právě tam se to dalo dětem úžasně vysvětlit. To byla škola, kterou za pomoci naší armády pomohli vystavět a byla tam hliněná podlaha. Právě na tom můžeme dětem demonstrovat, že u nás máme koberec, lina, plovoucí podlahy, ale tam děti mají ušlapanou podlahu. A vodovod je pro nás samozřejmostí. Právě na tom úžasném projektu se dalo dětem moc vysvětlit."

Druhá polovina výtěžku jde do opařanské léčebny. Na co konkrétně?

"Druhá půlka půjde do dětské psychiatrické léčebny na pomoc s opravou bazénu. Nadací je strašně moc a pro nás je úžasné, že máme zpětnou vazbu, že ty peníze došly, kam měly. Dostáváme zprávy od vojáků, dostáváme fotografie. A na 'stonožkových' stránkách se můžeme podívat, jak to tam vypadá a kam opravdu ta pomoc došla."


Zdeňka Kuchyňová

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Informační partneři Zpravodajství ECN

Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz