Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - sociální oblast
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Čistá práce: Ekologické zákony a zelená odvětví pomáhají!

15. 10. 2004 - PRAHA [Hnutí Duha / Econnect]

Otevřít veřejnou diskusi a otočit současný nepříznivý směr debaty o pozitivním vlivu zelených odvětví a ekologických zákonů na prosperitu českých měst, rozvoj venkova a snižování nezaměstnanosti je ambice, kterou si klade nová studie vydaná tento týden Hnutím Duha. Knížka s názvem Čistá práce: Přínosy ekologických opatření a zelených odvětví pro zaměstnanost a ekonomiku mapuje na desítkách konkrétních příkladů přínosy zelených odvětví jako je recyklace, využívání obnovitelných zdrojů energie, veřejná doprava i přínosy přísných zelených zákonů pro zaměstnanost a hospodářský rozvoj.

Hnutí Duha chce zároveň vyvrátit tvrzení některých politiků a lobbistů velkých společností, že lepší ochrana našeho zdraví a kvality života před znečištěním nebo devastací krajiny způsobí vyšší nezaměstnanost. O pozitivním vlivu zelených odvětví se v západních zemích podle ekologů mluví již deset let.

Ve studii se dozvíte o konkrétních přínosech ekologických opatření v řadě odvětví, jako je energetika, zpracovatelský průmysl, zemědělství, lesnictví, doprava nebo nakládání s odpady.

Mimo jiné nabízí studie takovéto informace:
* Empirické ekonomické studie ze západoevropských zemí a USA zjistily, že odvětví a státy s přísnějšími ekologickými zákony prosperují lépe než ty, kde jsou standardy slabší - vzniká tím totiž tlak na modernizaci průmyslu (str. 22).
* Recyklace a kompostování milionu tun odpadu vytvoří 400-590 pracovních míst, zatímco spálení asi 100-290 a uložení na skládku jen 40-60 (str. 54).
o Při využití realistického potenciálu by obnovitelné zdroje energie u nás do roku 2010 mohly zaměstnávat 45 000 lidí, tedy více než uhelné, velké vodní a jaderné elektrárny, těžba hnědého uhlí a distribuce elektřiny dohromady (str. 38-39).
o Odstraňování znečištění u nás už dnes zaměstnává 38 000 lidí (str. 24).
o Národní parky a rezervace přitahují turisty do slabých regionů a vytvářejí zde zaměstnanost. Odhaduje se, že v evropských zemích ochrana přírody dává práci asi 100 000 lidem (str. 71).
o Ekologická daňová reforma, která sníží zdanění pracovních míst a zároveň zdraží znečišťování, podle kalkulací vytvoří zaměstnání desítkám tisíc lidí navíc (str. 78-79)

"Recyklace, čistá energie, ekologické zemědělství a další zelené sektory či ochrana přírody mohou vytvořit tisíce pracovních míst a přinést ekonomické oživení do měst a obcí. Pikantní je, že ekologické zákony ekonomiku nepoškozují, ale naopak - často pomáhají modernizaci podniků, takže snižují jejich náklady a posilují konkurenceschopnost," říká Martin Ander, ředitel Hnutí DUHA.

Knížku si můžete objednat či stáhnout na stránkách www.hnutiduha.cz/cistaprace


DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Související odkazy

Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz