Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - lidská práva
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Adoptovaná panenka pomůže zachránit dítě

14. 10. 2004 - PRAHA [Econnect]

Spalničky, záškrt, černý kašel, tetanus, tuberkulóza, dětská obrna. To jsou nemoci, kterým dnes lékaři dokážou předcházet a které tak pro děti nemusejí být smrtelné. Cena očkovací látky pro jedno dítě však může znamenat v rozvojových zemích nedosažitelně vysokou sumu. Český výbor UNICEF proto nabízí projekt adopce panenek – koupě panenky zaplatí očkování jednoho dítěte proti šesti smrtelným nemocem.

Projekt "Adoptuj panenku a zachráníš dítě" u nás pokračuje už třetím rokem; za dva roky panenky pomohly získat prostředky na očkování 2430 dětí. Panenku si rodina či jednotlivec může adoptovat za 600 korun – pokryje tak náklady očkovací látky, injekční stříkačky, jehly a zaškolení zdravotníka. Ten, kdo panenku zakoupí, tedy symbolicky adoptuje nejen panenku, ale i dítě, kterému očkování může zachránit život.

Dětem v rozvojových zemích je v rámci projektu možné pomoci nejen finančně, ale výrobou vlastní panenky. Panenka je vyráběna podle jednotného střihu, který UNICEF na požádání zašle, a než se panenka vydá do světa, získá svůj "rodný list": v něm je jméno panenky, země, kterou má představovat, její výška a také jméno a adresa jejího tvůrce. "Když jsem se dozvěděla o možnosti pomoci UNICEF šitím panenek, ani na chvíli jsem neváhala. Moje dvě dcery (7 a 1,5 roku) by si s panenkou nejraději hrály samy, a tak jsem jim musela slíbit, že pro ně také nějakou ušiji. Doufám, že panenky splní svůj účel a někoho potěší tak, jako nás těšila jejich výroba," napsala Českému výboru UNICEF Iveta Dorničákové z Vizovic, která se do projektu zapojila v loňském roce.

Proč právě panenka? Znají ji všechny děti na světě a panáčka či panenku z textilu může každý vyrobit doma, vysvětlují organizátoři sbírkové akce. "Poprvé byl projekt uveden v roce 1988 v Cinisello Balsamo v Itálii pod stejným názvem (Pigotta Project) a byl velice úspěšný - celkem bylo v roce 1988 žáky škol v Itálii vyrobeno 2000 panenek a jejich prodejem/adopcí získáno pro podporu očkovacích programů UNICEF 27 milionů italských lir," uvádí Český výbor pro UNICEF, který vyhlásil projekt Panenka poprvé v roce 2002.

Očkovací programy UNICEF, které projekt "Adoptuj panenku a zachráníš dítě" podporuje, zajišťují, že se každoročně podaří v rozvojových zemích zachránit před smrtí z důvodu dětských smrtelných chorob téměř 3 miliony dětí do 5 let věku. "Je to obrovský úspěch UNICEF a všech jeho příznivců a dárců, bez jejichž podpory by nebylo možné očkovací programy uskutečňovat. Téměř stejný počet dětí však na nemoci, kterým lze očkováním předcházet, stále ještě ročně v rozvojových zemích umírá," uvádí UNICEF.


Jana Sobotková

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Související články

O Autorech

Jana Sobotková

Autorka je redaktorkou Econnectu pro lidská práva, sociální oblast a gender.

Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz