Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - životní prostředí
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > tiskové zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Greenpeace žádá po poslancích úplné a nezkreslené označování GM potravin

13.6.2000
PRAHA [Greenpeace]

Ekologická organizace Greenpeace se dnes obrátila na poslance zemědělského výboru Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR se žádostí, aby v připravované novele zákona o potravinách zajistili úplné a zřetelné označování tzv. geneticky modifikovaných (GM) potravin. Greenpeace požaduje, aby jako modifikované (GM) byly označovány i ty potraviny, které obsahují aromatické látky a přídatné látky získané pomocí genových manipulací. Na rozdíl od legislativy Evropské unie s tím český vládní návrh novely nepočítá.

Organizace Greenpeace dnes zaslala členům zemědělského výboru dopis se žádostí, aby novela zákona o potravinách byla uvedena do souladu s legislativou Evropskou unií. Podle nařízení EU č. 50/2000, které platí od 10. dubna 2000, se v Evropské unii musí jako geneticky modifikované označovat i ty potraviny, které obsahují aromatické a přídatné látky získané pomocí genetických manipulací. Zemědělský výbor se má novelou zákona o potravinách zabývat na svém zasedání dne 14. června 2000.

"Označovány musí být všechny GM potraviny, včetně těch, které obsahují přídatné a aromatické látky získané genetickou manipulací," prohlásil Dr. Čestmír Hrdinka z Greenpeace a dodal, že bonbóny "vylepšené" jahodovou vůní vyrobenou například geneticky manipulovanou bakterií by měly být značené stejně, jako kterékoliv jiné geneticky manipulované potraviny. "Označování musí být zřetelné a na viditelném místě. Neměli bychom opakovat chybu Evropské unie, díky níž označení může být schované mezi ingrediencemi a spotřebitel si jej proto ani nepovšimne," zdůraznil Hrdinka.

Podle průzkumu, který minulý týden publikoval Magazín DNES si téměř 100 % respondentů nepřeje, aby se geneticky manipulované potraviny v České republice prodávaly. Na otázku "Jste pro to, aby se u nás prodávaly geneticky upravené potraviny?" reagovalo 396 čtenářů záporně a pouze 3 byli pro. Podle reprezentativního průzkumu veřejného mínění provedeného agenturou STEM v březnu 2000 si označování GM potravin přeje 90 % Čechů.

"Anketa zveřejněná v Magazínu DNES jasně ukázala, že lidé v ČR geneticky manipulované potraviny prostě nechtějí," zdůraznil Hrdinka. "Poslanci by rozhodně měli brát v úvahu názor voličů a jejich právo GM potraviny odmítnout. Protože naši zákonodárci GM potraviny bohužel ještě nezakázali, měli by alespoň zajistit jejich zřetelné a úplné označování."

Václav Vašků,
tiskový mluvčí Greenpeace ČR


Další informace:
Dr. Čestmír Hrdinka
tel.: 02/24 31 96 67

e-mail: chrdinka@cz.greenpeace.org

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz