Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - životní prostředí
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > tiskové zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Greenpeace odmítá Frankensteinovo jídlo

27.6.2000
PRAHA [Greenpeace]

Aktivisté Greenpeace dnes pověsili z Karlova mostu obrovský transparent s nápisem "Nechceme jíst Frankensteinovo jídlo". Poukázali tak na skutečnost, že většina občanů v České republice geneticky manipulované (GM) potraviny odmítá. Organizace Greenpeace se dnes také obrátila na poslance Parlamentu, aby přijali úplné označování geneticky manipulovaných potravin a zaručili tak spotřebitelům možnost svobodného výběru. Na nadcházející schůzi Poslanecké sněmovny, která začíná dnes, budou poslanci projednávat novelu zákona o potravinách. Ta však nepožaduje dostatečné značení GM potravin a je v tomto ohledu v rozporu s legislativou Evropské unie.

"Spotřebitelé mají právo sami se rozhodnout, zda budou konzumovat geneticky manipulované potraviny nebo ne. Všechny GM potraviny proto musejí být řádně označeny, aby se každý mohl svobodně rozhodnout, zda si je koupí či nikoliv," prohlásil Dr. Čestmír Hrdinka z Greenpeace.

Na rozdíl od Evropské unie nepočítá česká novela zákona o potravinách s označováním potravin, které obsahuji aromatické a přídatné látky získané z geneticky modifikovaných potravin. Podle nařízení Evropské unie č. 50/2000, které platí od dubna 2000, se však v EU také tyto potraviny musejí označovat jako geneticky modifikované.

GM potraviny jsou vytvořené pomocí metod genetického inženýrství - způsobem, který by v přírodě normálně nebyl možný. Někteří vědci varují, že tyto potraviny mohou zvýšit počet alergií. Manipulované plodiny mohou totiž obsahovat kvalitativně zcela nové bílkoviny, které nikdy nebyly součástí lidské výživy. Lékaři zase varují před rizikem přenosu rezistence na antibiotika.

Naprostá většina lidí v České republice požaduje povinné značení GM potravin. Podle výzkumu veřejného mínění provedeného agenturou STEM pro Českou televizi a Český rozhlas v březnu 2000 si označování přeje 90 % obyvatel. Petici za úplné označování GM potravin, která byla předána Parlamentu ČR, podepsalo více než 6500 občanů. Většina lidí si navíc GM potraviny vůbec nepřeje. Nedávná anketa čtenářů publikovaná v Magazínu DNES ukázala, že téměř 100 % obyvatel si nepřeje, aby se v České republice GM potraviny prodávaly.

"Poslanci musí uzákonit takové označování GM potravin, které bude v souladu s legislativou Evropské unie. Pokud to neudělají, vezmou tím spotřebitelům možnost si vybrat a poškodí české výrobce potravin, jejichž neoznačené potraviny nebudou v EU s největší pravděpodobností akceptovány," zdůraznil Hrdinka.

Václav Vašků
tiskový mluvčí Greenpeace ČR


Další informace:
Čestmír Hrdinka,
mobil: 0603/443 140

Václav Vašků
mobil: 0603/414 739
tel.: 02/24 31 96 67
e-mail: vvasku@cz.greenpeace.org

Fotografie a video v profesionální kvalitě na požádání v kanceláři Greenpeace

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz