Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - lidská práva
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

OSN vydala globální přehled o epidemii AIDS za rok 2007

21. 11. 2007 - PRAHA [Econnect / OSN Praha]

V souvislosti s blížícím se Světovým dnem AIDS, který je každým rokem připomínán 1. prosince, vydal Společný program OSN pro HIV/AIDS (UNAIDS) globální zprávu o dopadu této nemoci na současný svět. Nejnovější data ukazují, že v celosvětovém měřítku je AIDS jednou z hlavních příčin úmrtí. Smutné prvenství mezi kontinenty patří Africe, kde přibývá nejvíce HIV pozitivních a kde umírá největší počet lidí na AIDS.

Podíl HIV pozitivních lidí se v letošním roce ve světě ustálil a poklesl počet nově infikovaných, a to z části díky programům na potírání HIV/AIDS, uvádí OSN. Celkový počet HIV pozitivních však přesahuje 33 milionů. Dva a půl milionu lidí bylo v roce 2007 nově infikováno, více než dva miliony na následky AIDS zemřely.

Největší nárůst epidemie nadále zaznamenává východní Evropa a střední Asie, kde počet infikovaných vzrostl od roku 2001 o 150%. V Asii je nejhorší situace v Indonésii a Vietnamu, kde se počet HIV pozitivních od roku 2000 více než zdvojnásobil.

Co je HIV a AIDS?

Onemocnění AIDS se může projevit jako následek infekce HIV, a to zejména v posledním stadiu vývoje viru v těle. Pravděpodobnost rozvoje onemocnění AIDS může být snížena dodržováním životosprávy doporučené lékařem.

Virus HIV se přenáší zásadně jen krevní cestou (při nechráněném či jinak rizikovém sexuálním styku, jehlou nebo během těhotenství z matky na dítě). Virus je velmi citlivý na vnější prostředí a zničí ho teploty nad 50°C, vysokoprocentní alkohol nebo běžná desinfekce.

Ti, kteří zjistili existenci viru ve svém těle, prožívají tuto chvíli jako nejtěžší životní situaci. Stejně komplikovaný je i nástup fyzických obtíží. K utrpení postižených přispívá i snadnost, s jakou se dostávají do společenské izolace. Trpí tak dvakrát - vědomím nejisté vyléčitelnosti a odmítnutím okolí.


-red-

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


O Autorech

-red-

(Článek je redakčně upravenou tiskovou zprávou některé z nevládních organizací. Jméno organizace uvádíme v záhlaví zprávy.)

Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz