Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - lidská práva
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > komentáře
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Kosovo neexistuje ve vakuu - co sousedé očekávají od nezávislosti?

9. 11. 2007 - Kateřina Manová

-foto-
-foto-
Více než měsíc nás dělí od dlouho očekávaného okamžiku, kdy autonomní provincie Kosovo oficiálně vyhlásí samostatnost na Srbsku. 10. prosinec je vskutku symbolické datum. Nejen že byla před 59 lety podepsána Všeobecná deklarace lidských práv a svobod, ale zároveň je tento den i mezinárodním dnem lidských práv. Jakoby Kosovo doufalo, že toto magické datum zažene vše zlé.

Od února 2007, kdy vyslanec Spojených národů Martti Ahtisaari představil plán budoucího uspořádání Kosova, ve kterém údajně srbské menšině garantoval rozsáhlá práva, se stalo toto téma velmi konkrétním. Velmi zajímavý je i fakt, že právě v těchto týdnech načasovala EU rozhovory se Srbskem, týkajících se budoucího rozšíření. Že by za měsíc toto mohlo hrát roli při přesvědčování Srbska, aby se Kosova vzdalo?

Na konci října jsem pobývala u blízkých sousedů Kosova – na jihu Černé hory a na severu Albánie. Zajímala mne atmosféra u těchto sousedů, názor na současnou situaci, případně jestli se objevují obavy z vojenského konfliktu, protože Srbsko se stále nechce za žádnou cenu vzdát své svrchovanosti. Můj kamarád Ivan, černohorský historik si koupil novou mapu regionu a ukázal na Kosovo. „Podívej, už mají normální hranice – i mezi Srbskem – „ovo je gotovy stvár“ (je to hotová věc). „Válka nebude“ řekl mi. „Rusko se chce cítit po dlouhé době mocné a proto vzalo za vděk Srbskem, aby demonstrovalo svou sílu proti Americe. Jsou to jen takové virtuální manévry.“

V současné době stále ještě žije na severu Kosova přibližně 100 tisíc etnických Srbů. Srbské enklávy jsou chráněny mírotvorci NATO a pohyb kromě chráněné zóny pro Srby znamená ohrožení života. Smutně proslulým městem je Kosovská Mitrovica, etnicky rozdělené město se dvěma centry a mostem přes řeku Ibar, který mohou přejít bez problémů jen humanitární organizace a mírotvorci. Je nutné stále předkládat doklady při vstupu do etnicky albánského území. Nenávist mezi těmito dvěma etniky je nepopsatelná, také je dosti pravděpodobné, že po nabytí nezávislosti budou etničtí Srbové odsunuti. Pokud se tedy nějakým zázrakem nezačnou tato dvě etnika úderem 10. 12. 2007 respektovat. Vojáci KFOR slibují, že ochrání před všemi projevy násilí, ale to, že etnickým Srbům nebude v nezávislém Kosovu lehko, je více než jasné.

Sousedé se samozřejmě obávají exodu Srbů. Z reakcí na moje otázky by Černohorci i Albánci rádi viděli Kosovo nezávislé. „Kosováry“ sousedé v regionu, nemají právě v oblibě. Představují si velmi zranitelné vydrancované území, jehož lidé budou snadno manipulovatelní, ať již kapitálem, či náboženstvím. Ano, jedním z důvodů je to, že je Kosovo nejchudším regionem na Balkáně, což s sebou nese i jisté problémy. Kosované již několik let žijí v humanitární pasti – dostávají dotace od Srbska, aby prý nedělali problémy, od EU, UN, aby měli co jíst a od Saudské Arábie, aby byli dobří muslimové. Dotace na etnické Srby poněkud zapomínají. V současné době ekonomika vlastně nefunguje, oficiálně administruje provincii UN, ale neoficiálně vše kontroluje mafie a co je velmi vážné - sílí ortodoxní muslimské hnutí.

Muslimové v Černé hoře se obávají už tak rostoucího ortodoxního muslimského vlivu v regionu. Muhamed mi popisuje Ulcinj před 10 lety. „Rozhlédni se po ulici co vidíš teď? Toliko muškarci (jen muži). Před deseti lety tu chodily holky – muslimky spolu do restaurace, bavit se. Dneska ne. Mění se to tu. I přesto, že jsem muslim, nelíbí se mi to.“

Je otázkou, zda nezávislost Kosova do budoucna stabilizuje region, ale co se stane bezprostředně po vyhlášení nezávislosti, zůstává nevyřčeno. Většina lidí se bojí formulovat slova válka, občanská válka, násilný odsun. V Černé hoře se žertuje o Srbsku, že se za chvíli skládat jen z Bělehradu a okolí. Vojvodina si chvíli počká, až se uklidní situace kolem Kosova a začne uvažovat o nezávislosti také. A jsou ještě další provincie, které o oddělení od Srbska dlouhodobě diskutují. V současné době podporovaný trend separatismu jde proti proklamovaným trendům 21. století - multikulturalismu, toleranci a diplomacii, vznikají malé národní státy, což do budoucna může mít velmi negativní vliv na politickou mapu Evropy.

Autorka Kateřina Manová, pravidelně navštěvuje regiony Kosova, Černé Hory, Srbska, Albánie a Makedonie, hovoří Srbsky.

DISKUSE - KOMENTÁŘE:

29. 11. 2007
voják
16. 4. 2008

Občanská společnost v EU - návod k použití

http://obcan.ecn.cz/eu
Občanská společnost
Praktické informace jak využít občanská práva v Evropské unii Právo vědět - Účast na rozhodování - Rovné příležitosti

Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz