Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - kultura
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > 
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

National Geographic: Za povodně v Africe může podle vědců globální oteplování

2. 11. 2007
Hanka Hermová [EcoMonitor] -


Dvacet dva afrických států prožívá nejdeštivější období za posledních několik desetiletí. Klimatologové říkají, že na vině je globální oteplování, napsal National Geographic.

Ničivé deště a bleskové povodně zasáhly 1,5 milionu Afričanů a od začátku léta mají na svědomí již 300 obětí. Západní Afriku sužují nejhorší povodně za poslední roky. Předminulý týden zaplavily Kinshasu, hlavní město Demokratické republiky Kongo, přívalové deště a za necelých 24 hodin zabily 30 lidí. V Ghaně přišlo kvůli dešťům o domov víc než 300 000 lidí.

Ve východní Africe ztratily střechu nad hlavou stovky tisíc lidí a mnoho dalších přišlo o život. Protože deště neustávají, afričtí meteorologové varují, že podobné události mohou být naplněním předpovědí tvrdících, že nejhoršími dopady globálního oteplování bude trpět právě tento kontinent. "Klimatickými změnami bude nejvíce zasažena Afrika," říká podle National Geographic Grace Akumuová, ředitelka koňské neziskové organizace Climate Network Africa. "Přichází to rychleji, než jsme čekali," dodává.

Uganda vyhlásila v září stav nouze poté, co minimálně 400 000 lidí přišlo o domov a potraviny kvůli přívalovým dešťům a povodním v severní a východní části země, uvádí National Geographic. Pro vědce studující v oblasti globální oteplování ale nebyly povodně žádným překvapením, řekl Philip Gwage, náměstek ugandského komisaře pro meteorologii. Mnoho lidí v Ugandě a jiných afrických zemích však na tyto závažné události nebylo připraveno. "V současné době je největším problémem to, že se lidé nemohou vrátit ke svým zásobám potravin, a tak závisejí na potravinové pomoci," dodal Gwage.

Robert Balekere, číšník pocházející z východní Ugandy, tvrdí, že mnoho rodin je v této oblasti odříznuto od infrastruktury a závisejí jen na svých nashromážděných zásobách. "Silnice stále nejsou čisté - moc prší a výmoly jsou plné vody," uvedl. "Úroda byla spláchnuta, ale lidé mají nějaké potraviny doma, než se situace zlepší," řekl.

Akumuová z Climate Network Africa podle National Geographic uvedla, že pokud bude extrémní počasí pokračovat, mohly by být úplně zničeny důležité plodiny a ohrožena dodávka potravin. Podle ní je africká "uhlíková stopa" mnohem menší než stopa jiných kontinentů, a proto obvinila rozvinuté země z toho, že současnou dešťovou katastrofu Africe způsobily. Povodně, sucha a sesuvy půdy se společně s chorobami, jako je tyfus, cholera a malárie, budou v Africe objevovat pravděpodobně stále častěji, tvrdí Akumuová a dodává: "Extrémní počasí bude mnohem častější."

James Magezi-Akiiki, specialista na klimatické změny z ugandského Meteorologického úřadu, sdělil, že vláda začíná zvažovat dopady globálního oteplování při plánování infrastruktury, silnic, mostů a dalších zařízení. "V Africe je mnohem důležitější se na změnu klimatu připravit, než proti ní bojovat," tvrdí. V budoucnu bude podle něj Afrika potřebovat mnohem odolnější silnice a budovy. Na druhé straně Grace Akumuová říká: "Nevíme, kolik takovéhoto extrémního počasí dokážeme zvládnout. "

Podle článku Alexis Okeowo v National Geographic ze dne 29. 10. 2007

Hanka Hermová

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


-
-

Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz