Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - sociální oblast
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

V Plzni se odehraje bitva básníků o publikum a výhru 30 000 korun

22. 10. 2007 - PLZEŇ [Econnect]

-foto-
-foto-
Slam poetry představuje soutěž v autorském podání vlastního textu publiku. V Česku se tento netradiční podnik koná na celostátní úrovni již pátým rokem. Do celonárodního slamu je zapojeno deset měst, přičemž vítěz každého z nich postupuje do brněnského finále, v němž se bojuje o celých 30 000 korun. Plzeňské regionální kolo se uskuteční 24. října ve 20 hodin na Jižním předměstí - Moving station.

Ve slam poetry v žádném případě nejde o nějakou recitační soutěž, ani o večer autorského čtení. Ve Slamu jde o konfrontaci autorského textu s publikem. Jakýkoli básník, nebo lépe interpret, je vpuštěn na podium a musí se držet jen několika málo pravidel, jakými jsou například nepoužívání rekvizit či dodržení pevného časového rámce - v našem případě jsou to 3 minuty.

Fakticky to znamená, že soutěžící dostane 3 minuty na prezentaci svého textu nebo také prakticky na cokoliv jej v tu chvíli napadne. Za to jej nebude hodnotit nikdo jiný než publikum a to jednoduchým bodovým systémem. Publikum funguje ve slam poetry jako živý element, je dovoleno a je žádoucí, aby soutěžící povzbuzovalo nebo naopak dávalo najevo nelibost. Ideálním případem je výraz, který stojí na pomezí poezie - kvalitního textu a divadla - jeho podání. Důležitá je přitom hlavně komunikace s diváky.

Šampióni slamů se stávají vývozním literárním artiklem

V letošním roce se v Česku uskutečnila řada slamů, které přímo nesouvisely s hlavní výroční soutěží, k jejímuž regionálnímu kolu se v Plzni schyluje. Slamové akce proběhly například na velkých letních festivalech Colors of Ostrava nebo slovenské Pohodě, nebo na jaře v plzeňském klubu Anděl, kde měla místní exhibice mezinárodní charakter. Na všech těchto akcích zastupoval Plzeň Bohdan Bláhovec, který se v roce 2005 stal nejlepším slamerem ČR. V září letošního roku se navíc stal tváří mezinárodního literárního festivalu v Berlíně, když se jeho portrét objevil na plakátech zvoucích na zdejší slamové klání, kterého se účastnili ti nejlepší z mnoha evropských zemí. Bláhovec byl navíc jediným zástupcem Česka na tomto festivalu!

„V Berlíně šlo více o exhibici. Bylo například povoleno používat rekvizity nebo hudební nástroje, což může být důležité pro univerzálnost sdělení - pochopení publika, které mluví jiným jazykem. Můj text byl německo - anglicko - český a pojednával o jedné místní bulvární kauze. Úspěch se měřil na délku potlesku a mohu říct, že jsem byl mezi prvními pěti,“ vzpomíná Bohdan Bláhovec, vítěz celonárodního slamu v roce 2005.

„Jižák“ je již tradiční scénou regionálního kola

První slam v Plzni se konal před 4 lety v kavárně Jabloň. Její kapacita však zdaleka nestačila zájmu publika a proto se hned další rok přemístil slam do budovy nádraží Jižní předměstí - Moving station. Činnost sdružení Johan, které budovu již 11 let oživuje nejrůznějšími uměleckými podniky, podporuje města Plzeň a také ministerstvo kultury. Letos zde začíná plzeňské regionální kolo 24. října ve 20 hodin a vítěz si kromě šance zasoutěžit si ve finále o 30 000 korun s 10 nejlepšími v Česku odnese v kapse 1000 korun. Organizátorem slamu v Plzni je občanské sdružení Podivy.


Tomáš T. Kůs

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


O Autorech

Tomáš T. Kůs

Autor je externím redaktorem Econnectu.

Občanská společnost - návod k použití

Portál Občanská společnost - 
návod k použití Praktické návody, jak uplatňovat svá občanská práva. http://obcan.ecn.cz

- Právo vědět - Účast na rozhodování - Rovné příležitosti - Občan v EU -

Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz