Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - vše
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Vláda musí požadovat moderní elektrárny

10. 10. 2007 - PRAHA [Hnutí Duha / Calla]

Vláda musí po ČEZ požadovat, aby stavěl pouze uhelné elektrárny s moderními, nejúčinnějšími technologiemi. Připomněly to ekologické organizace před rozhodnutím o návrhu, aby kabinet schválil stavbu málo účinných, zastaralých elektráren, který porušuje koaliční smlouvu.

ČEZ plánuje, že některé ze svých elektráren rekonstruuje na zastaralou účinnost 37,6 %. Přitom moderní uhelné technologie dovolují účinnost až 43 %. Mají tedy menší spotřebu uhlí a menší exhalace oxidu uhličitého.

Nejlepší hnědouhelná elektrárna Niederaussem v Německu má čistou účinnost přes 43 %. Elektrárny Lippendorf a Boxberg spuštěné před sedmi lety dosahují 42 %.

Vládní strany se v koaliční smlouvě zavázaly: „Přijmeme závazné standardy energetické účinnosti pro autorizaci nových a rekonstruovaných energetických zdrojů, které budou odpovídat evropským kritériím nejlepší dostupné technologie (BAT).“

ČEZ argumentuje, že Tušimice a Prunéřov nepřestavuje na čtyřicetileté období. Ovšem to není technická překážka. Kratší, pětadvacetiletý provoz pouze sníží ekonomický výsledek pro ČEZ.

Ekologické organizace připomněly, že lepší technologie nebudou mít vliv na cenu elektřiny. Prodejní cena se totiž určuje na burze. Náklady konkrétní společnosti na ni nemají vliv. Nákup levnější a špinavější zastaralé technologie pouze zvětší rozdíl mezi náklady a tržbou, tedy zvýší zisky ČEZ.

Německé energetické společnosti připravují elektrárny s padesátiprocentní účinností, které budou operovat během několika let. Rozdíl v spotřebě uhlí mezi elektrárnou s účinností 37 % a 50 % je čtvrtinový.

Petr Holub z Hnutí DUHA řekl: „Samozřejmě, že lze Tušimice nebo Prunéřov přestavět na tři- nebo dvaačtyřiprocentní účinnost. V Německu takové hnědouhelné elektrárny běží v komerčním provozu už sedm let. Do ceny elektřiny se lepší technologie nepromítnou. Cena vzniká na burze, kde ČEZ vůbec není rozhodujícím hráčem. Jediný důsledek je, že ČEZ bude mít menší marži, a tedy i menší zisky. Několikaprocentní rozdíl v účinnosti po dobu provozu elektrárny činí miliony tun uhlí a exhalací.“

Edvard Sequens ze sdružení Calla řekl: „Na stanovisku ministerstva průmyslu a obchodu k minimálním účinnostem elektráren se ukazuje, že jeho kroky ve skutečnosti ovládá firma ČEZ. Dává přednost jeho zisku a plýtvání surovinami před čistějším životním prostředím.“


DISKUSE - KOMENTÁŘE:

17. 10. 2007
cena,Aleš

PODPOŘTE Econnect

Myslíte si, že je naše práce užitečná? Dejte o nás vědět a umístěte na své stránky ZPRÁVY z Econnectu, nebo BANNER či IKONU Econnectu.
Více v sekci o Econnectu
Econnect - portál občanského sektoru

Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz