Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - lidská práva
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Sexuálním menšinám v Malajsii stále hrozí špatné zacházení

14. 8. 2007 - PRAHA [Econnect / Amnesty International]

Ayu, muž cítící se být ženou, byla vážně zbita státními náboženskými úředníky, kteří ji kolem půl dvanácté večer 30. července zadrželi, když se bavila se svými přáteli na autobusové zastávce ve městě Kota Melaka v jihovýchodní Malajsii. Zprávu zveřejnila Amnesty International, která se obává o bezpečnost zástupců sexuálních menšin v zemi. Ayu může být v nebezpečí dalšího násilí, stejně tak jako i jiní transsexuálové po celé Malajsii, varuje Amnesty a vyzývá k celosvětovým apelům na představitele tamní vlády a úřadů.

K Ayu přišli údajně tři dozorčí úředníci z JAIM - Melackého islámského centra pro náboženské záležitosti (Jabatan Agama Islam Melaka), což je orgán místní správy s úkolem dohlížet na dodržování společenských norem práva Š´aria. Úřednici, kteří byli oblečeni v civilu, Ayu údajně při zadržení udeřili a kopli. Jeden z nich ji prý kopal do genitálií. Když se jim okolostojící pokusili zabránit v útoku, pouze uvedli, že jsou z centra JAIM. Úředníci odvezli Ayu nejprve do kanceláře JAIM, i když trpěla velkými bolestmi, a až pak teprve do nemocnice. 31. července pak podstoupila operaci u ní již existující břišní kýly, která se ale útokem zhoršila.

Úředníci: Nebylo jí dobře...

JAIM centrum nařídilo nemocničními personálu informovat jej o jménech dalších transsexuálů, kteří přijdou Ayu navštívit. Není známo, zda nemocnice tak učinila, nicméně Amnesty International se obává, že transsexuálové ve státě Melaka, ale i v celé Malajsii, jsou v nebezpečí podobného hrubého zacházení.

Dle zpráv z médií úředník z JAIM později objasnil důvody zatčení Ayu: spáchala prý "přestupek" s názvem "muž oblékající se jako žena na veřejných místech", za který podle Melackého přestupkového nařízení vycházejícího z práva Š´aria hrozí pokuta asi 1000 ringittů (cca 6000 korun), šestiměsíční odnětí svobody nebo oba tyto tresty dohromady. Nicméně sociální pracovník z malajské nevládní organizace Pink Triangle tvrdí, že úřednici postupovali v rozporu se zákonným postupem, když Ayu neodvezli po jejím zadržení na policejní stanici.

Ayu byla 2. srpna propuštěna z nemocnice. Podle dostupných informací na ni úředníci JAIM ještě nepodali žádnou žalobu a souhlasili, že ji propustí na základně "soucitu" a zaručení jejím přítelem. Úředníci však Ayu údajně varovali, že jestli se neukáže u soudu, když bude obžalována, její přítel zaplatí pokutu ve výši 1000 ringittů. Na otázky novinářů týkajících se Ayina zranění úředníci z JAIM popřeli jakýkoli útok a tvrdili, že Ayu "nebylo dobře".

"Nemravné chování"? I punkové oblečení

Hrubé zacházení s transsexuály je v Malajsii stále častější, a to jak ze strany policie, tak i ze strany tzv. náboženské policie. Útoky zvyšují napětí a způsobují atmosféru nepřátelství mezi komunitami a společností, zvláště pokud je důvodem útoků sexuální nebo pohlavní identita, která se "odlišuje od normy".

V dubnu 2007 plánovaly údajně úřady v Terengganu založení "rehabilitačního centra" pro transsexuály, zvláště z obavy, že muži se stávají čím dál víc zženštilými a mnoho transsexuálů se vrací "do starých kolejí," a to i přesto, že strávili nějakou dobu ve vězení.

Postihy a cíle náboženské policie se v různých částech Malajsie různí. To znamená, že v podstatě kdokoli může být stíhán za "nemravné chování", například transsexuálové, líbající se dvojice (stejného i rozdílného pohlaví), "nevhodně oblečené" muslimské ženy nebo dokonce i mladí lidé oblečení v punkovém stylu.

Pište dopisy, vyzývá Amnesty

Obránci lidských práv vyzývají veřejnost, aby malajským představitelům psala dopisy. "Žádejte po úřadech, aby zajistily úplné, okamžité a nezávislé vyšetření tvrzení, že Ayu byla napadena náboženskými úředníky JAIM a chtějte ujištění, že osoby odpovědné za násilí budou postaveny před soud. Žádejte okamžité ujištění, že Ayu a další transsexuálové v Melace nebudou již dále terčem hrubého zacházení ze strany JAIMu. Vyzvěte úřady, aby nepodaly na Ayu žádná obvinění, která by vyplývala z její pohlavní identity a která by narušila její základní lidské právo svobodně se projevovat a nebýt diskriminována," uvádí Amnesty.

"Vyjádřete znepokojení nad tím, že JAIM centrum žádalo nemocnici o jména transsexuálové, kteří Ayu navštívili a žádejte, aby transsexuální pacienti měli právo svobodně přijímat návštěvu bez dalšího obtěžování nebo diskriminace podobně jako ostatní pacienti. Žádejte úřady, aby zrevidovaly své zákonodárství, nařízení a politiku, která diskriminuje transsexuály a porušuje jejich základní lidská práva a svobody."

Dopisy je možné zasílat na několik adres:
Datuk Seri Mohd Ali Mohd Rustam, Chief Minister of Melaka, Aras 1, Blok Temenggong, Seri Negeri, Hang Tuah Jaya, 75450 Ayer Keroh, Melaka, Malaysia;
Dato’ Alias bin Md. Saad, Director, Islamic Religious Department of Melaka, Jabatan Agama Islam Melaka (JAIM), Imarah B, Kompleks MAIM, Bukit Palah, 75150 Melaka, Malaysia;
ACP Johari bin Yahaya, Chief of Police, IPD Melaka Tengah, PDRM, Jalan Banda Kaba, 75561 Melaka, Malaysia.


-red-

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


O Autorech

-red-

(Článek je redakčně upravenou tiskovou zprávou některé z nevládních organizací. Jméno organizace uvádíme v záhlaví zprávy.)

Občanská společnost - návod k použití

Portál Občanská společnost - 
návod k použití Praktické návody, jak uplatňovat svá občanská práva. http://obcan.ecn.cz

- Právo vědět - Účast na rozhodování - Rovné příležitosti - Občan v EU -

Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz