Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - životní prostředí
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > tiskové zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Spalovna v Lysé nad Labem - historie podobná Temelínu

22.6.2000
LYSÁ NAD LABEM [Děti Země]
Autor: Jindřich Petrlík, tel: 02/22 78 14 71

Na svém posledním veřejném zasedání před volbami jednalo včera Zastupitelstvo města Lysá nad Labem také o dalším osudu zrekonstruované spalovny nebezpečných odpadů, kterou hodlá provozovat firma Rean, s. r. o. Provozovatel spalovny dluží městu částku přes 16 milionů Kč. Její výstavba byla schválena za bývalého starosty Lysé Tomáše Sedláčka, který byl zároveň jednatelem investora a uvolněným pracovníkem ČKD-DIZ.

Děti Země si, stejně jako Občanské sdružení Lysin, myslí, že <a href="http://bezjedu.arnika.org/lysa">spalovna</a> se pro Lysou nad Labem stane nejen ekonomickým, ale také významným ekologickým problémem. "Nikde ve studii o hodnocení vlivů na životní prostředí jsme nenašli odůvodnění potřeby takovéto spalovny v regionu. Nejde o zařízení konstruované například k tomu, aby mohlo spalovat tak nebezpečné odpady, které leží na skládce v Milovicích a přesto je blízko ní," říká o spalovně vedoucí toxického programu Dětí Země, Ing. Milan Havel.
<br><br>
"Zatíží životní prostředí vysoce toxickými dioxiny, ať už tyto látky skončí v ovzduší anebo ve zbytcích ze spalování - popele v peci a v popílku zachyceném na filtrech spalovny," prohlásil ve včerejších večerních hodinách, po účasti na jednání zastupitelstva o spalovně předseda Dětí Země RNDr. Jindřich Petrlík. "Považujeme proto za moudré, že radní města Lysá nad Labem rozhodli nevázat likvidaci odpadů z města na spalovnu, když odmítli splácení své pohledávky formou spalování odpadů," doplnil svůj dojem ze zasedání.
<br><br>
Odstupující starosta Lysé nad Labem Mgr. Hynek Fajmon (ODS) na veřejném jednání zastupitelstva řekl: "Nechceme být politicky ani ekonomicky závislí na provozu spalovny. Proto jsme nesouhlasili s tím, že bychom v ní pálili svůj "nepořádek". Nechceme se dostat do situace jako v <a href="http://bezjedu.arnika.org/horka-mista/liberec">Liberci</a>, kde je město na spalovně závislé, protože je jejím spoluvlastníkem."
<br><br>
Rozhodnutí zastupitelstva "předat svým nástupcům tento případ k dalšímu rozhodování" a finanční náročnost stavby i její ekologická kontroverznost připomíná jadernou elektrárnu Temelín v malém.
<br><br>
Spalovna se také v Lysé stala jedním z ústředních témat blížících se mimořádných voleb vyvolaných odstoupením části zastupitelů.
<br><br>
Zrekonstruovaná spalovna odpadů v Lysé nad Labem má podle slibu dodavatele technologie ČKD - DIZ zaručit dosažení nově stanoveného emisního limitu na dioxiny. "Na spalovnách z této dílny však většina dosavadních měření, jež jsou veřejně dostupná, dopadla hůře. Je tedy velice pravděpodobné, že již tak nesolventní firma Rean se dostane do ekonomických problémů, když bude muset podle nové "emisní" vyhlášky splnit limit pro dioxiny 0,1 ngTEQ/m<sup>3</sup> a spalovnu dovybavit," objasňuje Milan Havel ekonomické souvislosti případu nové spalovny v Lysé.DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz