Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - internet
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Mostecká uhelná vzdává bourání Horního Jiřetína

3. 7. 2007 - PRAHA [Hnutí Duha]

-foto-
-foto-
Hnutí DUHA vítá rozhodnutí Mostecké uhelné společnosti, že odstoupí od projektu zbourání Horního Jiřetína a Černic na Mostecku, který by vyžadoval vysídlení asi 2000 místních lidí. Podle ekologické organizace je hlavní příčinou patrně neúspěch MUS v jednání s místními lidmi, kteří odmítají prodat své domy.

Hnutí DUHA připomnělo, že:

  • Mostecká uhelná společnost nikdy nijak nedoložila své tvrzení, že místní lidé chtějí své domy prodat. V nedávných komunálních volbách drtivou většinu hlasů ve městě dostali kandidáti, kteří odmítají jakékoli vyjednávání s důlní firmou. Stejně dopadlo i místní referendum.
  • Vládní strany se v koaliční smlouvě shodly, že velmi nepopulární plán nepodpoří. Několikrát se stejně vyjádřila i ČSSD, včetně předsedy Jiřího Paroubka.
  • Státní energetická koncepce nepožaduje prolomení tzv. územních ekologických limitů, které chrání zbývající severočeské obce před uhelnými doly. Původní návrh, aby takový bod byl do ní zařazen, ministři v roce 2004 zamítli a změnili.
  • V nedávném nezávislém průzkumu CVVM velká většina celostátního veřejného mínění odmítla zrušení územních ekologických limitů (www.cvvm.cz).

Petr Holub, vedoucí programu Energie, řekl: „Především je to velké zadostiučinění pro místní lidi, kteří odmítli opustit své domovy kvůli uhlí a léta je bránili. Zvyšuje se jim jistota, že nad nimi přestává viset hrozba vystěhování. Myslím si, že MUS těžbu pod Horním Jiřetínem vzdala, když zjistili, že se s nimi velká část lidí ve městě odmítá o prodeji domů bavit. Kdo v Horním Jiřetíně v poslední době byl, ví, že nálada místních je úplně jiná, než MUS tvrdí do tisku. Vláda teď musí vyhovět městu a provést odpis zásob uhlí, které pod Horním Jiřetínem leží.“


DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz