Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - regionální rozvoj
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > 
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Kniha Václava Klause vyvolala nesouhlas ekologických aktivistů

18. 5. 2007
Zdeňka Kuchyňová [Radio Praha] -


-Země spočívá na krunýři velké želvy a podpírají ji tři sloni © Greenpeace- Modrá, nikoli zelená planeta. Takový je název knihy prezidenta Václava Klause, ve které polemizuje s názory, podle kterých je nejvyšší čas kvůli oteplování změnit chování lidstva. Na pultech se zároveň objevila i kniha bývalého amerického viceprezidenta Ala Gorea Nepříjemná pravda. Na jednu z nich přispělo české ministerstvo životního prostředí dotací 100 tisíc korun. Nebyla to však Klausova kniha.

Moje kniha není o měření teploty, ale o omezování svobody, řekl při jejím křtu prezident Václav Klaus. Zároveň uvedl, že nechce "lézt do zelí" klimatologům a meteorologům. Za závažný útok na lidskou svobodu však považuje "módní" téma globálního oteplování. Zopakoval, že během posledního tisíciletí průměrné teploty kolísaly bez větších následků. Hysterické výzvy ke změnám chování kvůli měnícímu se klimatu tak podle něj pouze straší veřejnost. "Jde hlavně o to, zda se na globálních klimatických proměnách podílí svou činností člověk. Je-li jeho vliv takový, aby k tomu právě dnes vznikala hysterie, která vzniká a jestli je nutné, abychom právě dnes v této chvíli měnili člověka, jeho chování, lidskou společnost, vynakládali obrovské náklady, jejichž efekty budou viditelné nebo neviditelné nebo dokonce záporné třeba za sto let."

Před kavárnou, kde se křest konal, čekali na prezidenta aktivisté z ekologické organizace Greenpeace. Připravili scénku, ve které prezident v gumové masce přednáší o tom, že Země je plochá a žádný geograf nemůže říct nic jiného. Rozdávali také letáčky parodující právě vyšlou knihu.

"My jsme chtěli pouze upozornit na to, že pan prezident je v této věci skutečně zcela mimo stávající vědeckou diskusi. Myslím si, že jeho utkvělá představa, že svět čelí jakémusi spiknutí po moci a slávě toužících klimatologů, zlovolných politiků a enviromentalistů, je skutečně zcela nesmyslná. Myslím, že to lze přirovnat k tomu, jako kdyby někdo obviňoval lékaře, že v důsledku jejich spiknutí se zakazuje kouřit na veřejných prostranstvích," uvedl Jan Rovenský z Greenpeace. Prezident Klaus komentoval protest aktivistů slovy, že právě oni jsou důkazem různých hnutí, která se vezou na vlně hysterie kolem globálního oteplování. Klaus také tvrdí, že řadu vědců a politiků motivuje v diskusi o oteplování finanční nebo politický zisk.

Dá se očekávat, že prezidentova kniha vyvolá řadu diskusí mezi odborníky i politiky. Podle klimatologa Jana Pretla je dobré, že prezident tuto knihu napsal, i když nesouhlasí s jeho interpetací vědecké podstaty problému. "Kdybych ji však četl tak, že pan prezident o existenci problému klimatické změny ví, že zvažuje rizika a že touto knížkou chce pouze vyprovokovat diskusi o některých skutečně nesmyslných krocích, kteří současní enviromentalisté soustavně vymýšlejí, tak pak bych tu knížku naprosto bral."

Na prezidentovu knihu i dotaci pro jeho názorového protivníka Ala Gorea reaguje český tisk. Domnívá se, že státní podpora je medvědí službou ekologii. Proč dotovat knihu, která se ve světě velmi dobře prodává? Je to stejné, jako kdyby ministerstvo kultury finančně podpořilo české vydání knihy Šifra mistra Leonarda, a zdůvodnilo to tím, že chce podnítit diskusi o bibli a Da Vinciho díle.

Zdeňka Kuchyňová

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


-
Občanská společnost - návod k použití
Portál Občanská společnost - 
návod k použití Praktické návody, jak uplatňovat svá občanská práva. http://obcan.ecn.cz

- Právo vědět - Účast na rozhodování - Rovné příležitosti - Občan v EU -
Informační partneři Zpravodajství ECN
-

Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz