Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - lidská práva
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Praha dostala značku šetrného lesního hospodaření

16. 5. 2007 - PRAHA [FSC ČR / Econnect]

-ilustrační foto-
-ilustrační foto-
Hlavní město Praha, hospodařící na ploše 2394 hektarů lesů, získalo prestižní certifikát FSC. Uděluje jej mezinárodní nevládní organizace Forrest Stewardship Council za dodržování striktních ekologických, hospodářských a sociálních kritérií. V praxi to znamená například zákaz používání chemikálií, ponechání části lesů přírodním procesům bez další těžby, zákaz holosečí či důsledné dodržování bezpečnosti práce lesních dělníků. Městské lesy získaly certifikát na 5 let. Dodržování přísných podmínek bude každoročně sledováno akreditovanou certifikační firmou.

Pražané navštěvující například Oboru Hvězda, Kunratický les, Michelský les, Čimický háj, Ďáblický háj či údolí Divoké Šárky se budou procházet v certifikovaném lese. Praha se tak připojila k městům jako Berlín, Londýn, Tokio či Riga, jejichž městské lesy se mohou pyšnit certifikátem FSC.

Certifikát byl udělen akreditovanou certifikační společností SmartWood/NEPCon, která v loňském roce provedla dva audity pražských lesů. Lesní podnik hlavního města se na certifikační audit začal připravovat již v roce 2006 a upravil své hospodářské postupy tak, aby vyhovovaly Českému standardu FSC pro ekologicky šetrné, sociálně odpovědné a ekonomicky životaschopné lesní hospodaření.

Mgr. Michal Rezek, ředitel české pobočky FSC k tomu řekl: "Gratulujeme Hlavnímu městu Praha k získání certifikátu. Pražané mají dobré lesní hospodáře. Věříme, že další města s významnými lesními majetky, jako je Brno či Olomouc budou následovat příkladu Prahy a dokáží svým obyvatelům, že v městských lesích hospodaří bezvadně."

FSC Trademark © 1996 Forrest Stewardship Council A. C.

Značku Forest Stewardship Council vytvořily na začátku 90. let velké mezinárodní ekologické organizace, dřevařské a obchodní společnosti a další partneři. Stává se velmi populární mezi zákazníky a poptávka rapidně roste. Na trhu je už přes 20 000 výrobků s logem FSC. Nakupují jej také významné firmy. Například obchodní řetězec Hornbach oznámil, že od roku 2008 nebude používat dřevo z nových zemí EU, které nemá certifikát FSC.

Certifikátem FSC se v dubnu 2007 mohlo pyšnit více než 91 milionů hektarů lesů v 77 zemích světa. V ČR na certifikát FSC dosáhlo zatím pouze 5 lesních podniků. Jako první v roce 1998 Školní lesní podnik Křtiny Mendelovy zemědělské a lesnické univerzity v Brně. Celkově je podle pravidel FSC obhospodařováno zhruba 1% českých a moravských lesů.

Hlavní město Praha je prvním lesním majetkem v ČR, který získal certifikát šetrného lesního hospodaření podle Českého standardu FSC. Až do září 2006 byly lesní podniky v ČR certifikovány podle tzv. obecných standardů FSC. Již certifikované lesní podniky dostali rok na přechod na požadavky Českého standardu FSC. V současnosti probíhá certifikační audit i na jedné organizační jednotce státního podniku Lesy ČR.

Český standard FSC je soubor 158 pravidel pro ekologicky šetrné, sociálně prospěšné a ekonomicky životaschopné lesní hospodaření v ČR. Ta jsou seřazena v rámci celosvětově platných 56 kritérií deseti základních principů FSC.


-red-

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


O Autorech

-red-

(Článek je redakčně upravenou tiskovou zprávou některé z nevládních organizací. Jméno organizace uvádíme v záhlaví zprávy.)

KORMIDLO - katalog odkazů občanské společnosti

www.kormidlo.cz * Lidská práva * Sociální rozvoj a pomoc * Životní prostředí * Globalizace a udržitelný rozvoj * Kultura * Lidé a společnost * Neziskový sektor
www.kormidlo.cz

Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz