Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - životní prostředí
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Ondřej Cakl obdržel Cenu Františka Kriegla

10. 4. 2007 - PRAHA [Econnect / Nadace Charty 77]

"Za ojedinělou a statečnou činnost při monitorování neonacistického hnutí": takové je zdůvodnění ocenění aktivisty Ondřeje Cakla, který se stal laureátem Ceny Františka Kriegla pro rok 2007. Nadace Charty 77 tak ocenila, že Ondřej Cakl v devadesátých letech založil projekt Monitoring s cílem zveřejňovat informace o projevech neonacismu a rasismu a analýzy jejich činnosti nejen v České republice, ale i sousedních v zemích.

Projektu Monitoring se spolu s Ondřejem Caklem účastní řada spolupracovníků, kteří sledují srazy neonacistů a jejich komunikaci, včetně té neveřejné. Tvůrci a účastníci projektu při monitorování neonacistických srazů opakovaně riskují osobní bezpečnost a někdy i život a jejich práci respektují jak média, tak odborníci na problematiku neonacismu a politického extremismu. Udělením ceny Františka Kriegla Ondřeji Caklovi porota ocenila nejen jeho, ale také neméně odvážnou a potřebou práci všech dalších účastníků projektu.

Cena Františka Kriegla byla založena ve Stockholmu v roce 1987. Ocenění připomíná statečný postoj československého politika Františka Kriegla, který jako jediný z tehdejších představitelů odmítl po obsazení republiky vojsky Varšavské smlouvy v srpnu 1968 podepsat potupný diktát.

Současným posláním ceny je vyzvednout příkladnou statečnost, kterou v uplynulém roce projevili jednotlivci nebo občanské instituce v úsilí o dodržování lidských práv, občanských svobod a politické tolerance. Vyhlašována je 10. dubna v den narození Františka Kriegla.

Cena je finančně podporovaná Nadací Charty 77. Součástí ceny je mramorová nadační kostka, dílo designéra Petra Tučného, a diplom. Kromě tohoto ocenění uděluje Nadace Charty 77 i další ceny - na podporu československé literatury založila nadace Cenu Toma Stopparda, která je udělována každoročně v květnu autorům českého původu převážně za významné esejistické dílo, inspirující zejména svým myšlenkovým přínosem. Cena Jaroslava Seiferta se pak uděluje za vynikající básnické či beletristické dílo vydané v posledních třech letech. V roce 1996 založila nadace na počest tragicky zesnulého ekologa a bývalého ministra životního prostředí Cenu Josefa Vavrouška, která je udělována každoročně za významnou práci v oblasti ekologie a životního prostředí.


-red-

DISKUSE - KOMENTÁŘE:

8. 3. 2009
Disident
8. 3. 2009
8. 3. 2009

Související odkazy

O Autorech

-red-

(Článek je redakčně upravenou tiskovou zprávou některé z nevládních organizací. Jméno organizace uvádíme v záhlaví zprávy.)

Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz