Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - lidská práva
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > 
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

 Pasivní bydlení: šetrné ekologicky i ekonomicky 

Ve Zvonečku vám poradí, jak si postavit pasivní dům

27. 3. 2007
-red- [Econnect/CPD] -


-Pasivní dům v Hostětíně- Postavit si dům a neplatit za energii téměř nic. Nový trend ekologického bydlení s úsporným systémem láká stále více lidí. Informace o stavbě pasivních domů, nákladech i údržbě nového typu domů získají obyvatelé Prahy v poradenském středisku ve Vraném nad Vltavou.

Zájemci z Prahy a blízkého okolí mají nyní možnost získat veškeré informace o pasivních domech v novém poradenském centru, které je součástí Centra ekologické výchovy (CEV) Zvoneček ve Vraném nad Vltavou. Poradenské služby poskytují odborníci osobně každý čtvrtek přímo v CEV Zvoneček. Ale informace si mohou zájemci vyžádat též e-mailem nebo telefonicky (na mobilním čísle jsou rady a pomoc poskytovány nonstop).

„Zájem o pasivní domy v České republice stoupá z důvodu postupného zvyšování cen za elektrickou energii a plyn. Jedinou obranou před jejich růstem jsou úspory. A kde a jak šetřit?“ ptá se Ing. Dana Charamzová, MBA, konzultantka v oblasti bydlení. „Nejlevnější energie je ta, kterou vůbec nespotřebujete,“ dodává.

V České republice již několik pasivních domů stojí. Cena za tuto novinku není zas tak vysoká. Stavba je o 5 -10 procent dražší než u normálního domu. To se ale brzy vrátí na ušetřené energii za topení. Stavbu pasivních domů teď chce také podpořit Evropský sociální fond. Proto v ČR vznikl projekt nazvaný Síť center pasivního domu, do kterého je zapojeno 12 partnerů z celé republiky.

Hlavním cílem projektu je rozšířit nabídku stávajících poradenských center a center sítě EVVO o problematiku úspor energie ve stavebnictví, s cíleným zaměřením na pasivní domy. V rámci projektu je pro všechny zájemce zdarma poskytováno poradenství o pasivních domech, a ve všech zapojených krajích budou probíhat vzdělávací a osvětové akce.

Pasivní dům je takový dům, který díky mimořádně dobré tepelné izolaci spotřebuje jen desetinu energie proti běžným novostavbám. Teplo z domu neutíká a dovnitř netáhne. Dobře postavený pasivní dům nemá žádné komplikované rozvody tepla, nepotřebujete ani radiátory ani topení v podlaze. Přesto všude koluje čerstvý, na potřebnou teplotu regulovaný vzduch. Výměna vzduchu je řízená a odcházející vzduch předává teplo vzduchu čerstvému. A zatímco ceny energií stále rostou, Vy jste v klidu, protože je nečerpáte.

Centrum pasivního domu - Středočeský kraj - ZO ČSOP Zvoneček, Březovská 382, 252 46 Vrané nad Vltavou, Petr Pavlík (infostředisko) a Ing. Dana Charamzová (osvětové a vzdělávací akce), tel.: 257 762 036, mobil: 723 985 443,e-mail: pasivnidomy@cev-zvonecek.cz nebo www.cev-zvonecek.cz.

-red-

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


-

O Autorech

-red-

(Článek je redakčně upravenou tiskovou zprávou některé z nevládních organizací. Jméno organizace uvádíme v záhlaví zprávy.)

-

Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz