Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - vše
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Evropská unie povolila kukuřici s toxickými účinky

14. 3. 2007 - BERLÍN/PAŘÍŽ/PRAHA [Econnect/Greenpeace]

-foto-
-foto-
Kontrola bezpečnosti GMO nefunguje. Odborná studie zadaná organizací Greenpeace odhalila, že v EU byla povolena zdraví škodlivá geneticky modifikovaná kukuřice. Jedná se o vůbec první případ, kdy bylo prokázáno, že geneticky modifikovaný produkt schválený k použití jako potravina i krmivo má toxické účinky na vnitřní orgány. Výrobcem je firma Monsanto, které Evropská komise vydala povolení k uvedení na trh v loňském roce.

Studie dnes vyšla v prestižním odborném časopise „Archives of Environmental Contamination and Toxicology“. Analyzuje výsledky bezpečnostních testů, které firma Monsanto předložila Evropské komisi s cílem obdržet povolení GM kukuřice MON 863 pro trh v EU. Evropská komise pak povolení v roce 2006 skutečně vydala.

Laboratorní testy ukázaly, že potkani krmení touto kukuřicí vykazují známky toxických účinků. Jedná se o vůbec první případ, kdy bylo prokázáno, že geneticky modifikovaný produkt schválený k použití jako potravina i krmivo má toxické účinky na vnitřní orgány.

Potvrzuje se, že Evropská komise vpustila na trh geneticky modifikovanou kukuřici vykazující u pokusných zvířat známky toxicity. Jedná se o geneticky modifikovanou kukuřici MON 863 firmy Monsanto. Potvrdilo se tak podezření, že nezávislá kontrola GMO v Evropské unii nefunguje.

Údaje, na jejichž základě vydala Evropská komise souhlas s uvedením MON 863 na trh, obdrželo Greenpeace až na základě rozhodnutí soudu a předalo je k vyhodnocení týmu odborníků v čele s profesorem Gillem Erikem Séralinim, vládním expertem v oboru biotechnologií na univerzitě v Caen. Ten analyzoval laboratorní testy a zjistil, že u potkanů krmených GM kukuřicí MON 863 firmy Monsanto byly prokázány známky toxicity (u vnitřních orgánů jako jsou játra a ledviny). Kukuřice MON 863 byla navzdory obavám většiny členských států Evropskou komisí schválena. Analýza profesora Séraliniho nyní tyto obavy potvrdila a uvádí, že „ze současných dat lze vyvodit, že GM kukuřice není bezpečný produkt.“ Přesto byla MON 863 kromě EU povolena také pro trh v Austrálii, Kanadě, Číně, Japonsku, Mexiku, na Filipínách a v USA.

Na společné tiskové konferenci s Greenpeace profesor Séralini dnes v Hamburku řekl: „Analýzy Monsanta nevyhovují požadavkům přísného vědeckého zkoumání, např. jejich statistické záznamy (protokoly) jsou velmi pochybné. Ještě horší je, že společnost neprovedla analýzu váhových rozdílů u zvířat. Klíčové údaje z testů moči byly ve vlastních publikacích Monsanta zatajeny.“

„Již dlouho víme, že kontrola a povolovací systém GM produktů v EU nefungují, jak by měly. Avšak dnes máme nezvratný důkaz, že systém určený k ochraně zdraví lidí i zvířat bez problémů propustil na trh vysoce rizikový produkt, ačkoliv existovaly důkazy o jeho nebezpečí. Je třeba stáhnout z trhu všechny GM produkty a okamžitě opustit tuto defektní schvalovací proceduru,“ řekla konzultantka genetické kampaně Greenpeace ČR Magdalena Klimovičová. „Jedná se o naléhavou mezinárodní výzvu, vyžadující okamžitou reakci. Pouze úplné stažení ze všech trhů může snížit možné škody,“ dodala Klimovičová.

Greenpeace požaduje okamžité a úplné stažení GM kukuřice MON 863 firmy Monsanto ze světového trhu a vyzývá státy, aby provedly důkladnou rizikovou analýzu všech ostatních schválených GM produktů a přísné vyhodnocení testovacích metod.


-red-

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


O Autorech

-red-

(Článek je redakčně upravenou tiskovou zprávou některé z nevládních organizací. Jméno organizace uvádíme v záhlaví zprávy.)

Kalendář akcí občanské společnosti

kalendar.ecn.cz Akce po celé ČR z oblasti:

životní prostředí - lidská práva - sociální oblast, kultury - neziskový sektor...

kalendar.ecn.cz

Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz