Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - vše
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Iniciativa Ne základnám protestuje proti zákazu pochodu

26. 1. 2007 - PRAHA [Econnect/Ne základnám]

Iniciativa Ne základnám s politováním sděluje, že byl její pochod, plánovaný na pondělí 29. ledna v 18 hodin z Václavského náměstí k velvyslanectví USA a poté k Úřadu vlády ČR, zakázán Odborem občanskosprávních agend Magistrátu hlavního města Prahy. Jako důvod tohoto zákazu je uvedeno možné ohrožení bezpečnosti účastníků protestního pochodu a zároveň vážné ohrožení zájmů obyvatelstva v souvislosti s nutným omezením dopravy a zásobování.

Iniciativa Ne základnám, která protestní pochod včas a se všemi náležitostmi ohlásila, ostře protestuje proti tomuto rozhodnutí. Nestalo se tak totiž poprvé. Již v září loňského roku zakázal odbor občanskosprávních agend pochod „Světlem proti tmě!“ z Karlova mostu na Pražský hrad. Svolavatelé se rozhodli napadnout toto rozhodnutí u Městského soudu pro Prahu, který jim dal za pravdu. Napadené rozhodnutí Magistrátu zrušil a odsoudil jej k zaplacení částky 2000 Kč svolavateli pochodu. Soud mimo jiné konstatoval, že 1000 účastníků pochodu není schopno vážně omezit dopravu.

"Stejně budeme postupovat i nyní. Domníváme se, že jde o opakované porušení ústavně zaručeného práva na shromažďování. Celý případ vyvolává dojem, že jde o politickou objednávku. Protestní shromáždění s následným pochodem se tedy uskuteční i přes zákaz magistrátu," uvedl jeden z organizátorů Jan Majíček.

Přítomní krátce po zahájení shromáždění roztáhnou mírové obranné deštníky na znamení toho, že obranné deštníky si představují jinak. Shromáždění bude pokračovat pochodem před americké velvyslanectví, kde bude jeden mírový obranný deštník zanechán.

Pochod bude zakončen před budovou vlády ČR, kde přítomní připomenou členům vlády, že většina obyvatel naší země si vybudování základny USA na našem území nepřeje a že o této zásadní otázce mohou rozhodnout pouze občané ČR v referendu.

„Jak je všeobecně známo, radar je vždy prvním cílem útočníka před zahájením hlavní fáze útoku,“ uvedl Jan Tamáš, tiskový mluvčí iniciativy „Ne základnám“. Po umístění radaru by se podle něj stala Česká republika cílem potenciálního útoku. „Navíc se vybudováním vojenské základny USA zapojíme do zahraniční politiky USA a staneme se tak terčem všech nepřátel USA, především pak terčem teroristů.“

Iniciativa Ne základnám vznikla v červenci 2006 a v současné době se jí účastní téměř čtyři desítky organizací. Cílem iniciativy je nenásilnou formou bojovat proti umístění základny systému Národní raketové obrany Spojených států na území ČR. Iniciativa průběžně publikuje informace týkající se tohoto tématu na webových stránkách www.NeZakladnam.cz.


-red-

DISKUSE - KOMENTÁŘE:

28. 1. 2007
28. 1. 2007
28. 1. 2007

Související odkazy

O Autorech

-red-

(Článek je redakčně upravenou tiskovou zprávou některé z nevládních organizací. Jméno organizace uvádíme v záhlaví zprávy.)

Občanská společnost v EU - návod k použití

http://obcan.ecn.cz/eu
Občanská společnost
Praktické informace jak využít občanská práva v Evropské unii Právo vědět - Účast na rozhodování - Rovné příležitosti

Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz