Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - internet
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Městský úřad v Lovosicích povolil kácení stromů kvůli Lidlu

24. 8. 2004 - PRAHA [Děti Země / Econnect]

Odbor životního prostředí Lovosic dne 19. 8. 2004 na žádost firmy EKOLINE Ústí nad Labem, která zastupuje společnost LIDL ČR, povolil kácení tří jabloní a vzrostlého topolu černého u silnice I/30 na Most. Mezi důvody je podle Dětí Země uvedena výstavba nedaleké prodejny potravin LIDL, reklamního pylonu a zlepšení rozhledových poměrů u silnice terénními úpravami. S kácením ovšem nesouhlasí Děti Země a Český svaz ochránců přírody z Litoměřic, který se chce jako účastník řízení proti rozhodnutí odvolat ke krajskému úřadu v Ústí nad Labem. Podle ekologů nejsou uvedené důvody adekvátní nutnosti zlikvidovat tyto čtyři stromy a stále doufají, že se tak nestane. „Je to hrozná ostuda, že kácení bylo povoleno jenom proto, aby byl LIDL lépe viděn,“ prohlašuje rozhořčeně Roderick Slavík z ČSOP Litoměřice. Podle něho je také ironií, že živý štíhlý strom topol jako nepohodlný má být sťat, aby uvolnil místo umělému reklamnímu pylonu. „Podřezat zdravý topol s obvodem kmene téměř sto sedmdesát centimetrů jenom proto, aby se na jeho místě postavil reklamní poutač prodejny LIDL je i podle nás nepřijatelné,“ uvedl Miroslav Patrik z Dětí Země. Podle paragrafu 8 zákona o ochraně přírody a krajiny je možné kácet dřeviny mimo les jen ze závažných důvodů, je-li jejich stavem bezprostředně ohrožen život či zdraví nebo hrozí-li škoda značného rozsahu. Navíc se od správního orgánu očekává, že nařídí kácení mimo vegetační období, tj. od října do března. Podle ČSOP a Dětí Země ale nic takového nebylo vydaným rozhodnutím splněno. Žádost měla být proto zamítnuta, i když kácet se mají jen tři jabloně a jeden topol. Každý strom, který roste desítky let, je totiž cenný a měl by být přinejmenším skácen jen ze zákonných důvodů. Loni bylo u prodejen LIDL v devíti městech načerno pokáceno sto dva stromů, pachatelé patrně až na jeden případ na jižní Moravě nebyli dopadeni. LIDL se pak ve smlouvě s Dětmi Země zavázal, že v těchto městech vysadí desetinásobný počet stromů. Nyní jich je vysazeno více než 700 kusů, zbytek čeká na podzimní období.


-red-

DISKUSE - KOMENTÁŘE:

14. 10. 2004

Související odkazy

O Autorech

-red-

(Článek je redakčně upravenou tiskovou zprávou některé z nevládních organizací. Jméno organizace uvádíme v záhlaví zprávy.)

Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz