Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - vše
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Děti Země kritizují nově otevřený úsek dálnice D11

20. 12. 2006 - PRAHA/BRNO [Děti Země / Econnect]

Včera byl otevřen nový úsek dálnice D11 z Libic nad Cidlinou do Chýště. Městský soud v Praze má od května na stole žalobu Dětí Země proti vydání jednoho stavebního povolení Ministerstvem dopravy. Existuje totiž důvodná pochybnost o tom, zda územní rozhodnutí pro úsek dálnice D1104 přes Národní přírodní rezervaci Libický luh nabylo právní moci, neboť krajský úřad v Praze v srpnu 2005 zřejmě nezákonným způsobem rozhodnul o odvolání dvou občanských sdružení.

„Podle Nejvyššího správního soudu byly dvě sdružení účastníky územního řízení a mělo být tak o jejich odvolání věcně rozhodnuto. Krajský úřad v Praze však jejich odvolání odmítnul a navíc své rozhodnutí nedoručil všem účastníkům řízení,“ objasňuje složitou právní kauzu Miroslav Patrik z Dětí Země.

Z rozsudku NSS č.j. 6 A 20/2002-80 z prosince 2004 totiž vyplývá, že o námitkách sdružení Svoboda zvířat Hradec Králové a Občanského sdružení za šetrnou dopravu v jejich odvoláních proti vydání územního rozhodnutí v roce 2001 mělo věcně rozhodnout Ministerstvo pro místní rozvoj, nikoliv krajský úřad. Ten se jimi vůbec nezabýval, neboť prohlásil, že obě sdružení nejsou účastníky územního řízení.

Jelikož územní rozhodnutí na úsek dálnice D1104 Libice nad Cidlinou – Chýšť zřejmě bylo vydáno nepříslušným správním úřadem a nebylo ani řádně všem účastníkům řízení doručeno, nemůže být tedy pravomocné. Tím pádem by nebyla pravomocná žádná navazující stavební povolení pro tento úsek.

Děti Země se také letos již čtyřikrát pokusily od krajského úřadu v Praze získat kopii inkriminovaného odmítnutého rozhodnutí o odvolání proti vydání územního rozhodnutí, ale úřad to stále odpírá.

„Dálnice D11 je typickým příkladem velké dopravní stavby, při jejichž přípravě soudy odhalují, že státní úředníci porušují naše zákony,“ připomíná Patrik na základě řady soudních sporů při schvalování D11.

S kritikou výstavby dálnice přes NPR Libický luh začali již v roce 1995 aktivisté ze Svobody zvířat Hradec Králové, dále z Hnutí DUHA a z Občanského sdružení za šetrnou dopravu. Později se přidaly Děti Země a Ekologický právní servis. Během deseti let se tato sdružení účastnila nejméně padesáti správních řízení.


-red-

DISKUSE - KOMENTÁŘE:

21. 12. 2006
názorVašek

O Autorech

-red-

(Článek je redakčně upravenou tiskovou zprávou některé z nevládních organizací. Jméno organizace uvádíme v záhlaví zprávy.)

KORMIDLO - katalog odkazů občanské společnosti

www.kormidlo.cz * Lidská práva * Sociální rozvoj a pomoc * Životní prostředí * Globalizace a udržitelný rozvoj * Kultura * Lidé a společnost * Neziskový sektor
www.kormidlo.cz

Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz