Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - kultura
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > 
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Nová studie poukazuje na plýtvání surovinami v ČR

14. 12. 2006
-red- [Econnect / Hnutí Duha] -


Podle nové studie Hnutí Duha má česká ekonomika oproti jiným zemím neúnosně vysokou materiálovou náročnost. Hnutí Duha argumentuje, že lepší recyklace odpadu pomůže snížit závislost ekonomiky na dobývání a dovozu surovin. Česká republika využívá materiály z méně než 16 % komunálního odpadu – zatímco sousední Rakousko a Německo se pohybují kolem padesátiprocentní míry.

Analýza poukazuje na vysokou materiálovou náročnost české ekonomiky: na jednu vyrobenou korunu hrubého domácího produktu spotřebuje více surovin než Slovensko, Polsko, Maďarsko nebo Slovinsko. Hospodářstvím každoročně proteče přes čtyři miliony tun průmyslových hnojiv, necelých 13 milionů kubíků dřeva, více než milion tun papíru nebo čtyři miliony tun cementu. „České odpadové hospodářství za svůj úkol tradičně považuje, aby se postaralo o zbytky v popelnicích a to pokud možno čistě – a recyklace tomu bezesporu pomáhá. Ale ekologické škody způsobené těžbou surovin, ze kterých se materiály používají, jsou ve skutečnosti nesrovnatelně větší než dopady skládkování nebo spalování toho, co z nich nakonec zbude, “ říká jeden z autorů studie Ivo Kropáček.

Vedle ekologických škod tak roste rovněž import. Čistý dovoz železné rudy v roce 2006 činil 6,8 milionů tun a česká ekonomika za něj utratila 12,7 miliardy korun. Světové ceny kovů v letech 2000–2005 stouply na 167 % původní hodnoty.

Spotřeba energie při recyklaci jednoho kilogramu hliníku je dvacetkrát nižší než při jeho výrobě z přírodní suroviny. Každá recyklovaná tuna skla ušetří 1,2 tuny minerálů, jež by byly potřeba k jeho výrobě z přírodních surovin.

Hnutí Duha prosazuje balíček opatření, která by zajistila lepší recyklační služby pro české domácnosti – a tedy vyšší třídění odpadu a účinnější recyklaci. Ivo Kropáček k tomu uvedl: "Zvyšování materiálové efektivnosti české ekonomiky se proto musí stát hlavní prioritou našeho odpadového hospodářství a kritériem, podle něhož budeme rozhodovat, kterou technologii nebo které řešení použít. V odpadu úplně zbytečně končí miliony tun recyklovatelných surovin. Každou tunu, kterou u nás recyklujeme, nemusíme vytěžit, zpracovat a importovat.“

Citát ze studie

„Představte si že každé ráno kamion do vašeho domu doveze všechny materiály, které ten den spotřebujete…Pokud jste průměrný obyvatel České republiky, každodenní hromada bude vážit 132 kilogramů. Zítra přibude dalších 132 kilo a příští den opět. Do konce měsíce vám před domem leží čtyři tuny materiálu a za rok 48 tun. Totéž se týká více než 10 milionů vašich spoluobčanů. Ročně společně spotřebujeme skoro půl miliardy tun surovin"

-red-

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


-
Press servis
Snadné zasílání tiskových zpráv NNO do médií.
Využijte internetovou službu Econnectu pro Vás.
http://press-servis.ecn.cz/

Press Service - snadné zasílání tiskových zpráv

O Autorech

-red-

(Článek je redakčně upravenou tiskovou zprávou některé z nevládních organizací. Jméno organizace uvádíme v záhlaví zprávy.)

-

Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz