Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - vše
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Glen Matlock & The Philistines připomene po 30 letech historii punku

7. 12. 2006 - PRAHA [Econnect/smArt]

Zakládající člen legendárních Sex Pistols, Glen Matlock, měl představit na svém pražském koncertu punkové a rockové písně z celého období své hudební dráhy, koncert však nakonec zrušila pořádající organizace. Jeho vystoupení v Roxy mělo být součástí turné u příležitosti 30. výročí vydání alba „Never Mind the Bollocks“. Tato deska ovlivnila dějiny rockové hudby a byla katalyzátorem tehdejší punkové subkultury.

„Těším se na fantastickou architekturu, na pocit, že jsem v srdci Evropy, a na přátelské lidi. Zahrajeme písně z mých poslední tří desek, pár dalších z repertoáru kapel, se kterými jsem kdysi vystupoval, a samozřejmě několik ´hitovek´ od Sex Pistols jako God Save The Queen nebo Pretty Vacant. To je nutnost - vždycky mě zklame, když například David Bowie nezahraje Heroes...“, uvedl Glen Matlock.

Anarchie ve Spojeném království

První baskytarista Sex Pistols měl přijet se svojí kapelou The Philistines, jejímiž členy jsou dále bubeník Chris Musto a kytaristé Ray McVeigh a Koozie Johns. Glen Matlock hrál naposledy v Praze před deseti lety s obnovenými Sex Pistols. Glen Matlock je považován za tehdejší hudební mozek Sex Pistols, je podepsán jako spoluautor pod 10 z 12 písní na tomto albu, včetně singlů „God Save the Queen“ a „Anarchy in the U.K.“.

Glen Matlock byl ze Sex Pistols vyhozen v roce 1977. Legenda tvrdí, že důvodem byla jeho láska k písním Beatles. Kapela Sex Pistols, britská punková ikona, vznikla v roce 1975. Jejími členy byli původně zpěvák Johnny Rotten, kytarista Steve Jones, bubeník Paul Cook a baskytarista Glen Matlock, kterého v roce 1977 nahradil Sid Vicious.

I když hráli pouze 3 roky a vydali pouze čtyři singly a jedno studiové album nazvané Never Mind the Bollocks, měli Sex Pistols obrovský vliv na rockovou hudbu ve Velké Británii a po celém světě. Kapela se rozpadla během bouřlivého turné po USA v roce 1978. V předchozí dekádě a v letech 2002 a 2003 podnikli ale několik společných turné. V roce 2006 byli Sex Pistols uvedeni do Rockové síně slávy, rituálu se však nezúčastnili a demonstrativně ho odmítli.

Volá Londýn

Punk se zrodil zhruba v letech 1973-74 v New Yorku v okruhu rockových skupin inspirovaných garážovými skupinami šedesátých let a agresivní proto punkovou hudbou skupin MC 5, Stooges a Velvet Underground z přelomu let šedesátých a sedmdesátých. Přestože na svém počátku představoval jenom další hudební generaci v ostré opozici vůči tehdejšímu establishmentu, postupně se vyvinul ve svébytnou městskou subkulturu.

Punk rychle získal velký ohlas ve Velké Británii, přičemž se má obecně za to, že velký vliv na rozšíření hudby, vzhledu a názorových postojů měl módní návrhář a guru tehdejší mladé subkultury Malcolm Mc Laren, který tehdy působil také jako manažer New York Dolls a později inicioval vznik skupiny Sex Pistols. Ta se stala symbolem britského punku a vzorem pro nespočetnou řadu začínajících skupin.

Vedle The Sex Pistols patřily mezi nejvýznamnější kapely punkové scény a subkultury např. The Clash, The Adverts, The Slits, X-Ray Spex, The Damned, Siouxsie nad the Banshees a celá řada dalších. Další významná ohniska punkové subkultury byla ve velkých městech jako třeba Manchester, kde působili The Buzzcocks, Joy Division.

Přestože se o politické poselství punku dosud vede diskuse, lze s celkem přesvědčivou jistotou prohlásit, že punk vytvořil prostor, kde mohly nejrůznější menšiny a hnutí vyjádřit svůj názor – zejména ženy, gayové a lesby, levicové skupiny a antirasistické hnutí.

Předskokanem bude berlínská punková legenda She-male Trouble, která je známá domácímu publiku z Antifestu 2004 nebo hraním s kapelami jako Misfits a podobně.


Tomáš Tetiva

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


O Autorech

Tomáš Tetiva

Autor je redaktorem Econnectu. Zaměřuje se na oblast kultury, globalizace a zodpovědnosti korporací.

KORMIDLO - katalog odkazů občanské společnosti

www.kormidlo.cz * Lidská práva * Sociální rozvoj a pomoc * Životní prostředí * Globalizace a udržitelný rozvoj * Kultura * Lidé a společnost * Neziskový sektor
www.kormidlo.cz

Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz