Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - vše
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Hiphoper K'Naan bude rapovat o dramatické zkušenosti občanské války

1. 12. 2006 - PRAHA [Econnect/Respect Music]

K'Naan vyrůstal uprostřed občanské války, ze Somálska unikl jedním z posledních pravidelných letů. "Tam, odkud pocházím, nemáme žádnou policii ani hasiče, výtržnost začíná podpálením pneumatiky," zpívá v nahrávce Hardcore, která je satirou na západní rappery. Od elitního brooklynského rappera Mos Defa si vysloužil slova uznání i společné turné. Na koncertě pro OSN v Ženevě zvedl K'Naan ze židlí světové politiky, Youssou N'Dour si ho pozval do studia. V paláci Akropolis se K´Naan představí ve čtvrtek 7. prosince.

Debutové album The Dusty Foot Philosopher natočil s producentem a majitelem Grammy Jarvis Churchem z teamu Track and Field. K'Naan je také exkluzivním hostem letošního alba hip-hoppera M-1 ze světoznámé dvojice Dead Prez. Nehraje gangsterské divadlo, své písně prožil na vlastní kůži. K'Naan ale navzdory brutální zkušenosti nezahořkl, jeho poselství má vzlet Boba Marleyho a razanci Fely Kutiho.

Hip-hip během života jedné generace překonal několik bariér: mezi undergroundem a mainstreamem, Amerikou a světem, černými ghetty a bílou společností. Zasáhl ty nejvzdálenější kouty naší planety. K dětem této nové generace rapperů, která vyrostla na cizí půdě, patří K'Naan.

Ve svých devíti letech dělal K'Naan totéž, co většina amerických kluků. Potloukal se po ulicích, imitoval rapperské slogany odchycené od Nase and Rakima a snil, že jednou bude sám natolik talentovaný, aby vlastní tvorbou konkuroval svým hip-hopovým idolům. Vyrůstal v Mogadishu, hlavním městě Somálska, které se zmítalo pod střelbou ozbrojených bojůvek. "Bylo to jako když v domě hoří a vy nemáte kudy utéct," vzpomíná K'Naan. "Je vám jasné, že zahynete, protože všude kolem vás umírají lidé."

V jedenácti letech spolu se třemi ze svých nejlepších kamarádů utíkal před střelci. Jeho kamarádi zahynuli, on se kulkám vyhnul. Jeho o dva roky starší bratr byl uvězněn, protože vyhodil do povětří budovu federálního soudu. V den své popravy se mu podařilo uniknout s pomocí své tety, Magool, která patří k nejznámějším zpěvačkám Východní Afriky. Matka sourozenců se mezitím snažila pro rodinu získat víza do Spojených států, aby se tam mohli vystěhovat za svými příbuznými. V den, kdy Američané opouštěli ambasádu, se nad ní jeden ze zaměstnanců slitoval a víza jí orazítkoval. Matka se svými syny odletěla posledním letadlem, které město opustilo před uzavřením letiště.

"Měl jsem ohromné štěstí při tolika příležitostech. Ale to největší nespočívalo v tom, že mě nezasáhla kulka, ale v tom, že jsem já nikoho nezastřelil," vysvětluje K'Naan. “Nikoho jsem nezabil a to je velká věc. Když někoho zabijete, nesete pak jeho břímě."

Roku 2001 získal K'Naan pozvání do Ženevy od komise OSN pro uprchlíky. Svoji spontánní živou poesií zvedl ze židlí světové státníky a diplomaty. "Pozvedl jsem svůj hlas abych se dozvěděl, proč mise OSN v Somálsku ztroskotala." Obecenstvo tleskalo ve stoje a světoznámý africký zpěvák Youssou N'Dour ocenil jeho výkon tím, že K'Naana pozval do Senegalu ke společným nahrávkám. K'Naan je vnukem jednoho z nejvýznamnějších somálských básníků a přináší otevřenost a opravdovost ve chvíli, kdy ji lidé potřebují.

“Jeden z těch kluků-bezdomovců, kteří tančí na mém videu, nejprve zastrčil svoji mačetu do kapsy. Ale pak ji odložil pod strom, aby mohl tancovat. A proto mám jako dlouhodobý cíl využít všechnu svoji budoucí popularitu k tomu, abych zlepšil situaci ve svém regionu. A ne abych si budoval šatník jako někteří moji rapperští kolegové."

Na svém albu Dusty Foot Philosopher připomíná K’Naanův hlas vzdáleně Eminema — a i když K’Naana k této detroitské superhvězdě často přirovnávají, světy obou umělců by se nemohly víc lišit. Ten nejdrastičtější rozdíl vystoupí na povrch, když K'Naan své posluchače upozorní na rozdíly. Tam kde Eminem rýmuje o bouchačkách, K'Naan rappuje o kulometech. Své horrory si prožil na vlastní kůži. "Hlasově nabroušený jako Eminem, ale sebeironický jako Woody Allen," píše Eye Magazine.


-red-

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


O Autorech

-red-

(Článek je redakčně upravenou tiskovou zprávou některé z nevládních organizací. Jméno organizace uvádíme v záhlaví zprávy.)

KORMIDLO - katalog odkazů občanské společnosti

www.kormidlo.cz * Lidská práva * Sociální rozvoj a pomoc * Životní prostředí * Globalizace a udržitelný rozvoj * Kultura * Lidé a společnost * Neziskový sektor
www.kormidlo.cz

Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz