Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - občanský sektor
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > 
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Nevládní organizace ostře kritizují návrh obchodování s emisemi

31. 10. 2006
-red- [Hnutí Duha / Econnect] -


-foto: European Commission- Ministerstva životního prostředí a průmyslu dnes zveřejnila návrh národního plánu pro druhé kolo obchodování s emisemi. Znečištění z průmyslových odvětví, kterých se plán týká, v posledních několika letech činilo 91 milionů tun a loni kleslo dokonce na 82 milionů tun. Ministerský návrh by jim povolil skoro 102 milionů tun ročně. Přitom účelem obchodování je snížení exhalací. Proti tomu se okamžitě postavilo Hnutí Duha, Centrum pro dopravu a energetiku i Greenpeace.

Jde dokonce o zvýšení i oproti národnímu plánu pro současné, první kolo obchodování, který znečišťovatelům povolil necelých 98 milionů tun za rok.

„Účelem obchodování s emisemi je snižování exhalací. Snižování. Nikoli další a další zvyšování. V zemi, která patří k nejhorším znečišťovatelům v Evropě, to platí dvojnásob. Navržený plán znamená především tohle: ministři se vědomě rozhodli, že s vysokým českým znečištěním naprosto nic dělat nebudou, naopak jej ještě zhorší,“ uvedl Vojtěch Kotecký z Hnutí Duha.

Ze všech 23 zemí EU, které své návrhy tzv. alokačního plánu už zveřejnily, chce Česká republika příslušným odvětvím povolit v přepočtu na jednoho obyvatele druhé nejvyšší znečištění. Nárůst z loňských 82 milionů tun na plánovaných 102 milionů je větší než kompletní exhalace celého Estonska či Slovinska. „Pokud skutečně tento návrh vláda schválí, máme slušnou naději stát se nejhorším producentem oxidu uhličitého na hlavu v celé Unii. České emise by se totiž během pouhých sedmi let zvýšily o čtvrtinu. Jde o naprosté selhání ministra životního prostředí, který je za ochranu klimatu v ČR zodpovědný,“ říká Jan Rovenský za česko pobočku Greenpeace.

S navýšením povolené kvót nesouhlasí také zástupce Centra pro dopravu a energetiku Klára Sutlovičová: "„Ministři se bez váhání rozhodli zvětšit díru v potápějící se lodi. Osud obyvatel podpalubí je jim natolik lhostejný, že se jím jednoduše odmítli zabývat. Alokace 102 milionů je výsměch všem, kteří se svým každodenním chováním snaží důsledky globálních změn podnebí zmírnit. O to krutější, oč více budou čeští znečišťovatelé na přemrštěných kvótách profitovat.“

Ekologické organizace prosazují, aby obchodování s emisemi sloužilo k tomu, k čemu je určeno - ke snížení znečištění. Česká republika patří se 12 tunami na obyvatele a rok mezi evropské rekordmany v exhalacích oxidu uhličitého.

-red-

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


-

O Autorech

-red-

(Článek je redakčně upravenou tiskovou zprávou některé z nevládních organizací. Jméno organizace uvádíme v záhlaví zprávy.)

-

Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz