Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - lidská práva
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Spolana zařazena mezi nejšpinavější místa světa

25. 10. 2006 - PRAHA [Ekolist]

-Foto: Jan Stejskal/EkoList -
-Foto: Jan Stejskal/EkoList -
Americká nevládní organizace Blacksmith Institute zveřejnila 18. října přehled deseti nejznečištěnějších míst světa. Média informovala právě o této desítce. Ve studii bylo ovšem vybíráno z celkově víc než 300 lokalit a ještě před výběrem "vítězné" desítky postoupilo do užšího výběru 35 míst. Mezi nimi je i český zástupce - neratovická Spolana.

Patrně nejznámějším místem z první desítky je ukrajinský Černobyl, kde došlo před dvaceti lety k havárii v jaderné elektrárně. Hned tři lokality z první desítky jsou v Rusku - například Dzeržinsk, kde se vyráběly chemické zbraně.

U neratovické Spolany je ve studii uvedeno, že může ohrozit oblast, ve které žije až 250 000 lidí. Při popisu znečištění se ve studii píše především o tzv. dioxinových barácích a podzemní vodě pod areálem. Tiskový mluvčí Spolany Jan Martínek uznává, že staré znečištění podniku po provozování chemie v minulých desetiletích je vysoké. "Jedná se zejména o dioxiny, rtuť a různé chemikálie." Zároveň ale upozorňuje, že Spolana tato rizika zná a "dělá vše pro to, aby je snížila na minimum". "V současné době je projekt na likvidaci dioxinové kontaminace v plném proudu," píše v mailu Martínek a dodává, že se připravuje i sanace znečištění rtutí v objektu staré amalgámové elektrolýzy. "Třetím místem ekologického znečištění jsou podzemní vody, kde se v současné době vybírá sanační firma."

Nejvíc špinavých lokalit z finálové pětatřicítky je v Rusku, hodně jich je i v Indii, velké množství lidí je ohroženo rovněž v Číně. Spolana je na seznamu mezi indickým Bhópálem, kde došlo v roce 1984 k velké havárii v místní chemičce, a nigerijskou deltou Nigeru známou obrovskými úniky ropy. Kromě ČR a Ukrajiny je z Evropy na seznamu už jen Rumunsko, zato hned dvakrát. Jednak s Baia Mare, kde v lednu 2000 došlo k rozsáhlému úniku kyanidu a dalších jedovatých látek do řeky Somes. Druhou oblastí je průmyslové město Copsa Mica. Mezi 35 místy, která trpí kvůli všelijakým dolům, vrtům a továrnám, je ale i jedna výjimka. V Mexico City, hlavním městě Mexika, jsou důvodem obrovského znečištění zplodiny z dopravy, především z milionů starých osobních aut.

(Článek jsme převzali se svolením redakce on-line deníku EkoList po drátě. Ukázkový výtisk tištěné verze časopisu si můžete objednat zde.)


Jan Stejskal

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Informační partner oblasti Životní prostředí

Ekolist
Deník o životním prostředí

Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz